Kolektivně řešit problémy dovedou nejlépe patnáctiletí studenti ze Singapuru. Takový je nejnovější závěr z testování PISA 2015, které se v rámci dosud posledního průzkumu vůbec poprvé zabývalo schopností žáků pracovat v týmu. Ukázalo se, že obecně jsou v týmové práci lepší dívky než chlapci, Česká republika v hodnocení více než 50 zemí skončila na 23. místě s průměrným skóre.
Výsledkům šetření dominuje Asie. Za studenty ze Singapuru se umístili ti z Japonska, Hongkongu a Jižní Koreje, dobře jsou na tom také patnáctiletí v Makau, Austrálii, na Novém Zélandu a Tchaj-wanu. V první desítce pak skončila také Kanada, Estonsko a Finsko.
Zpráva, kterou zveřejnila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), uvádí, že poslední zjištění výrazně kopírují výkony jednotlivých zemí v tradičních kategoriích, tedy matematice, vědě a čtení. V tomto směru však tvoří výjimku studenti v Austrálii, Japonsku, Jižní Koreji, Spojených státech a na Novém Zélandu, kteří jsou v kolektivním řešení problémů zdatnější, než by mohly nasvědčovat znalosti matematiky a dalších předmětů.
Týmová práce je podle autorů dokumentu čím dál tím důležitější v pracovním prostředí, je však také klíčem k harmonickému soužití například se sousedy. Přesto se však "ve většině zemí kooperace ve školách neučí" a "objevilo se jen málo pokusů o zhodnocení toho, jak dobře mezi sebou studenti spolupracují". "Proto se PISA 2015 rozhodla posoudit schopnost 15letých studentů spolupracovat na řešení problémů. Cílem PISA je reagovat na nedostatek mezinárodních dat v této oblasti, čímž umožní zemím a ekonomikám poprvé uvidět, jak si vedou jejich studenti ve srovnání se studenty z jiných vzdělávacích systémů," vysvětluje zpráva.
Česko jen o bod nedosáhlo na 500bodový průměr zkoumaných zemí a dopadlo podobně jako Island, Portugalsko či Belgie. Slovenští studenti získali 463 bodů, na spodku žebříčku skončilo Tunisko, Černá Hora, Turecko a řada latinskoamerických států.
OECD dále zjistila, že dívky jsou v kolektivním řešení problémů lepší než chlapci, v průměru o 29 bodů. V Česku je tento rozdíl o něco menší. Podle zprávy má mimo jiné většina studentů napříč testovanými skupinami pozitivní vztah k týmové práci. "Přes 85 procent, v průměru napříč zeměmi OECD, souhlasí s tvrzeními 'umím dobře naslouchat', 'rád vidím, když moji spolužáci uspějí', 'beru ohled na to, co zajímá ostatní', 'rád zvažuji různé pohledy' a 'rád spolupracuji s vrstevníky'," píše PISA.
Deník Financial Times nedávno komentoval, že žebříček PISA má možná až příliš velký vliv. "Jakmile se z PISA stalo globální měřítko, ministři se začali soustřeďovat na to, jak vystoupat v tabulce výš. V teorii by žebříčky měly pobízet k inovacím; v praxi je ale snadnější okopírovat přístup oborové špičky," napsal britský list.