Premiér v Číně
Čínsky by se mělo učit víc Čechů, řekl Sobotka v Pekingu
25.11.2015 19:32
Spolupráce mezi českými a čínskými univerzitami funguje, mohla by být ale širší. Po své návštěvě Pekingské univerzity to uvedl český premiér Bohuslav Sobotka. Zaprvé je podle něj potřeba dořešit uzavření dohody o vzájemném uznávání univerzitních diplomů mezi ČR a Čínou, premiér by se rovněž chtěl zasadit o to, aby se čínsky učilo více studentů.
Pekingská univerzita je nejstarší čínskou univerzitou a zároveň jednou z nejlepších v zemi a nejprestižnějších na světě. V současné době zde studuje také šest českých studentů z Univerzity Karlovy, která má s Pekingskou univerzitou uzavřeno vzájemné partnerství.
"Univerzita Karlova nyní uvažuje o vzniku vědeckého centra, které bude zaměřeno na Čínu. Nyní se jedná o tom, jakým způsobem bude tato iniciativa podpořena a jestli se na ní bude podílet také čínská strana," uvedl Sobotka. Zároveň podotkl, že během téměř týdenní návštěvy Číny, která končí v pátek, má v plánu i setkání s ministryní školství. "Pokud bychom chtěli do budoucna rozvíjet další vztahy, potřebujeme více studentů, kteří budou umět čínsky. Tady si myslím, že by vláda mohla vyvinout určitou iniciativu a domluvit se se soukromým sektorem, aby sponzoroval výuku čínštiny a stipendia pro studenty přímo tady v Číně," dodal český premiér.
Pokud jde o problém vzájemného uznávání titulů, podle rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy, který do Číny rovněž dorazil, se nyní připravuje mezivládní dohoda mezi ČR a Čínou, důležitá je rovněž propagace studia v České republice. "Řada lidí má představu, že se dá studovat jen česky, ale u nás máme například 170 akreditovaných programů v angličtině," uvedl Zima. Univerzita Karlova se účastnila letos v říjnu čínského vzdělávacího veletrhu v Pekingu a o české univerzity tam prý byl velký zájem. "Tak uvidíme, jak se to projeví příští rok mezi uchazeči," dodal.
V současné době studuje na Univerzitě Karlově 35 studentů z Číny, a to jak bakalářské, tak i magisterské a doktorandské programy. Velký zájem o studium čínštiny je i mezi českými studenty. V novém vědeckém centru zaměřeném na Čínu by mělo do budoucna působit okolo deseti odborníků z čínských, českých i mezinárodních univerzit.
Češtinu již čtyři roky studuje i dvaadvacetiletá čínská studentka, která si českým jménem říká Šárka. "Velice se mi ten jazyk líbí, je fantastický, četla jsem i některé české spisovatele, například Bohumil Hrabal se hodně zabýval čínskou filozofií," uvedla dívka po skončení přednášky českého premiéra na Pekingské univerzitě. Čeština je podle ní velice těžká kvůli své gramatice. "V budoucnu bych chtěla studovat dále v České republice, třeba na Univerzitě Karlově, protože jsem tam už rok byla na Filozofické fakultě. A pak bych se chtěla stát možná tlumočníkem," dodala.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.