Téměř polovina dospělých Čechů si zvyšuje kvalifikaci i poté, co dávno ukončila studia. To je srovnatelné s průměrem Evropské unie. Navštěvovány jsou hlavně kurzy, které souvisejí s aktuálním zaměstnáním jejich účastníků.
Ve všední dny do práce, o víkendu do školy nebo na kurz. Takovou zkušenost mělo v roce 2016 podle nejnovějšího výzkumu Českého statistického úřadu 46 procent Čechů ve věku 25 až 64 let. Většina lidí z této skupiny přitom dávala přednost neformálnímu, tedy mimoškolnímu vzdělávání. A bezmála každý druhý pracující získával nové vědomosti kvůli svému aktuálnímu zaměstnání.
O pět let dříve se do lavic příležitostně vracelo jen 35 procent dospělých. "Je správné, že si lidé v rostoucí míře uvědomují důležitost neustálého vzdělávání. Jednak to zvyšuje jejich šance uspět na pracovním trhu, jednak je to cesta k vyššímu výdělku," řekla Faktoru S Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické. Jako pozitivní lze také vnímat fakt, že muži a ženy na zvyšování své kvalifikace myslí v době, kdy se tuzemskému hospodářství daří. "O to lépe budou připraveni na příchod případné ekonomické recese," zdůraznila Hedija.
CELÝ TEXT NALEZNETE V AKTUÁLNÍM ČÍSLE ČASOPISU FAKTOR S, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 15. BŘEZNA 2017.