Humanitním fakultám po celém Česku chybějí peníze. Děkanové se obávají, že v příštím roce nebudou mít na výplaty zaměstnanců. Neutěšenou finanční situaci pociťují i studenti, kteří se chystají protestovat. Školy dokonce uvažují o pozastavení přijímacího řízení.
Místopředseda akademického senátu Filozofické fakulty UK Josef Šlerka se přiklání k radikálnímu kroku. Podle něj by kritická situace na fakultách mohla skončit stopkou pro přijímačky. "Pozastavili bychom přijímací řízení na příští školní rok. Byl by to pravděpodobně jediný viditelný způsob," tvrdí Šlerka. Na humanitní obory se přitom hlásívají desetitisíce studentů.
Na protesty se připravují i studenti. Příští týden se rozhodnou, zda vyrazí před parlament, nebo před vládní Strakovu akademii. "Mělo by být vidět, že s podfinancováním některých oborů nesouhlasíme," říká studentský aktivista Ondřej Tichý z pražské filozofické fakulty.
Potíže i v Hradci Králové a Pardubicích
Finanční potíže neřeší jen pražská Univerzita Karlova. Podobně jsou na tom humanitní obory v Hradci Králové, v Pardubicích či Brně. "Všichni jsme deptáni již řadu let stejným normativem na studenta, jehož reálná výše rok od roku klesá a z něhož sotva pokryjeme nejnutnější náklady," řekl děkan Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové Petr Grulich.
Situace na hradecké univerzitě je podle něj velmi špatná. "Již nyní je jasné, že se budeme muset rozloučit s některými pracovníky. Uzavření studijních oborů se zatím zuby nehty bráním, ale i na tento nejzazší krok se reálně připravujeme," tvrdí Grulich.
Univerzita v Pardubicích by humanitní obory rušit nechtěla. Přistoupila by však k jiné variantě. "Otevírali bychom některé obory například jen jednou za dva roky," plánuje nouzovou situaci děkan filozofické fakulty Petr Vorel.
ČTĚTE TAKÉ: Pedagogická fakulta čelí finanční krizi
Humanitním fakultám chybějí peníze na další pozice akademických pracovníků. Ministerstvo totiž na školy tlačí, aby přijímaly více studentů a vytvářely tak nová místa pro pedagogy. "Na to ale finance opravdu nejsou. Z veřejných zdrojů v příštím roce nejspíš nepokryji již ani mzdy, a to mzdy našich asistentů již nemohou konkurovat ani mzdám učitelů na základních školách," tvrdí Grulich. Navíc by tím mohlo dojít ke zhoršení kvality výuky. "Budeme muset zvýšit počet studentů ve skupině, abychom ušetřili peníze na mzdách," dodává Grulich.
Liška: Našel jsem miliardu
Před čtrnácti dny posílali členové akademického senátu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy dopis poslancům rozpočtového výboru. Žádali je před takzvaným porcováním medvěda o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o celé dvě miliardy. Na dokument nikdo nereagoval a do užšího výběru při přerozdělování peněz se návrh nedostal.
Dopis si můžete přečíst ZDE.
Poslanec Pavel Suchánek (ODS) si na dokument sice pamatuje, ale tvrdí, že finance na vysoké školství jsou v kompetenci ministerstva školství. "Žádali dvě miliardy a to je víc, než měl celý rozpočet, který činil 1,8 miliardy. Fakulty by se měly naučit lépe hospodařit s penězi," radí Suchánek.
S tím však fakulty nesouhlasí. "Hospodaření s penězi na každý rok by fakultám mohla závidět každá hospodyňka," řekl místopředseda akademického senátu Filozofické fakulty UK Josef Šlerka.
Ministr školství Ondřej Liška tvrdí, že má řešení. "Podpora sněmovny v navýšení rozpočtu pro vysoké školy je minimální. Proto jsem se snažil v rozpočtu na příští rok najít nějaké peníze. Našel jsem skoro miliardovou rezervu," řekl ministr on-line deníku TÝDEN.CZ bez dalšího upřesnění.
Foto: archiv Týdne, Lucie Pařízková