V České republice je přes sedmdesát vysokých škol, což z naší země při zohlednění velikosti území činí evropského rekordmana. V záplavě institucí se o to hůře orientuje. Které školy jsou skutečně kvalitní, a kde si raději dát pozor? Časopis TÝDEN již potřetí přináší unikátní srovnání tuzemských univerzit a vysokých škol.
Ty největší vysokoškolské instituce, mezi které patří například Univerzita Karlova v Praze či Masarykova univerzita v Brně, přijímají přihlášky ke studiu pouze do konce února.
Zájemci o jiné školy mají většinou času o něco více - do konce března. Jak si ale z nabídky tisíců vysokoškolských oborů vybrat? "Zveřejněním vlastního hodnocení chceme usnadnit mladým lidem výběr vysoké školy, informovat současné studenty o kvalitě navštěvované vzdělávací instituce a zároveň ocenit ty školy, které jsou z našeho pohledu takovými centry vzdělanosti, jak si univerzity a vysoké školy představujeme," uvedl k žebříčkům Daniel Köppl, výkonný ředitel vydavatelství Empresa Media, do jehož portfolia spadá i TÝDEN. Podobně propracovaný žebříček je v Česku unikátní.
Kde se stát lékařem
Velmi pozitivní zjištění vyplynulo ze srovnání škol a fakult zabývajících se lékařstvím a zdravotnictvím. Žádná z velkých institucí nemá zásadní problémy, fakultám se daří z hlediska vědy i zájmu o studium. Některé však bojují s nedostatkem učitelů, který se děkani snaží řešit. Prvenství si již potřetí za sebou odnáší královéhradecká Fakulta vojenského zdravotnictví Univerzity obrany.
"Jsem na ně skutečně hrdá, obzvlášť když jde o opakovaný úspěch. Ukazuje to vysokou kompetenci, kterou má armáda při přípravě profesionálů ve všech oborech své činnosti. Zájem o studium na všech fakultách Univerzity obrany neustále roste a já udělám maximum pro to, aby se tento trend udržel," řekla TÝDNU Karla Šlechtová, ministryně obrany v demisi (ANO).
Druhé místo obsadila Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci, třetí je 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze.
Nejlepší ekonomie? Brno
Velmi úspěšná byla v letošním ročníku žebříčku Masarykova univerzita v Brně, která si pod vedením rektora Mikuláše Beka brzy připomene sté výročí založení. Její fakulta sociálních studií obsadila druhé místo v oblasti humanitních věd.
Ještě větší radost mohou mít jejich kolegové ekonomové z Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity. Ti se rok od roku zlepšují. Ještě loni obsadila fakulta v kategorii ekonomie třetí místo. Letos dosáhla na prvenství. Dopomohly k tomu vynikající výsledky, které škola má v rámci mezinárodních srovnání, a také velký zájem ze strany potenciálních studentů. Vyzdvihnout si zaslouží i excelentní vědecké výstupy.
Druhé místo obsadila stejně jako loni Národohospodářská fakulta Vysoké školy ekonomické v Praze. Trojici nejlepších uzavírá podnikohospodářská fakulta téže školy.
Jak dopadly školy v kategorii Humanitní vědy, Právo a bezpečnost, Technické vědy nebo Zemědělské vědy? To vše s podrobným komentářem naleznete v aktuálním vydání časopisu TÝDEN.
Partnerem letošního ročníku je kariérní portál JOBS.CZ.