Změny ve školství
Levice: Školy nutí rodiče kupovat pomůcky, porušují zákon
27.08.2013 08:01 Původní zpráva
Ředitelé škol jsou nuceni požadovat po rodičích žáků, aby jim zakoupili drahé pomůcky, a tak porušují školský zákon, který deklaruje, že vzdělání je v Česku bezplatné. Tvrdí to stínový ministr školství za ČSSD, senátor Marcel Chládek, i komunistka Gabriela Hubáčková. Chládek hodlá prosadit po volbách ve školství změnu, která by měla umožnit ředitelům kupovat žákům víc pomůcek a nezatěžovat rozpočty rodičů.
Školy dostávají každý rok peníze na kapitolu ostatních neinvestičních výdajů (ONIV). Z nich platí odborné semináře a kurzy pro své pedagogy, školní pomůcky jako jsou mapy, učebnice, ale hradí z nich i prvních čtrnáct dnů nemocenské učitelů. Protože ředitelé na začátku roku nevědí, jak to bude s absencí kantorů, tedy kolik z nich bude nemocných, snaží se často osekat výdaje na pomůcky na začátku školního roku a nechat si zálohu právě na výdaje za nemocenskou.
"Tohle je právě systémová změna, kterou chceme prosadit. Z kapitoly ONIV chceme vyjmout placení nemocenské dovolené," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Chládek. Domnívá se, že ředitelům škol to umožní lépe plánovat a nakládat s rozpočtem. Zároveň školám zbyde více peněz na pomůcky a učebnice pro děti. Dál chce Chládek pro školy vyhradit na pomůcky dalších 300 milionů korun. "V současnosti putuje do této kapitoly necelá 1,5 miliardy korun. My to chceme navýšit o dalších 300 milionů," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ. "Prvňáci mají mít učebnice zdarma, ale rodiče na ně často musí doplácet. Ředitelé škol tak vlastně nechtěně porušují zákon, když to po rodičích chtějí," přiblížil současnou situaci.
Začátek školního roku zatěžuje rozpočty rodin
Poslankyně za KSČM Gabriela Hubáčková s jeho postojem souhlasí. "S novým školním rokem jistě mnoho rodin pocítí, že bezplatné školství opravdu nemáme. Pokud se nerozhodnete pro soukromou školu, teoreticky byste neměli nic platit. Jenže, jak ví každý rodič školáka, z výdajů prakticky nevyjdete. A to nemám na mysli prvňáčka, kterému musíte koupit prakticky všechno," uvedla.
Do roku 2012 se na potřeby školáků vyplácelo tzv. pastelkovné. Příspěvek činil 800 korun na jednoho žáka a dostávaly ho školy. V současné době však už neplatí. "Když už pracně nakoupíte vše, o co školy v rámci úspor přišly, a na čem trvají (kde jsou ty časy, kdy jsme dostávali potřeby na výtvarnou výchovu v hodině od vyučujícího), zjistíte, že součástí výuky je i tzv. seznamovací kurz, jazykový pobyt v zahraničí či pouze odpolední školní družina. To vše stojí nemalé peníze, které mnohým rodinám schází. Děti tak nemohou navštěvovat ani zájmové kroužky, jejichž placení představuje další zásah do napjatého rodinného rozpočtu," uvedla Hubáčková.
"Ve škole dostanou děti základní učebnice, písanky, živou abecedu, slabikář. Dostanou balíček s výtvarnými potřebami," uvedl pro televizi Barrandov ředitel Základní školy na náměstí Jiřího z Poděbrad Miroslav Šoukal. Přiznává, že další věci musí školákovi obstarat rodiče. Je to například školní brašna, penál a jeho vybavení a řada sešitů. Výbava může přijít na několik tisíc korun.
TOP 09: Chládek nemá systémové řešení
Šéfka školského výboru sněmovny Anna Putnová (TOP 09) se nedomnívá, že by Chládkův návrh mohl přinést ovoce. "Návrh je nesystémový a populistický. Jde o to, aby peníze, které jsou určeny normativem na žáka, skutečně do škol doputovaly a neztrácely se v systému přerozdělování prostřednictvím krajských a obecních úřadů," uvedla Putnová. A upozornila, že podfinancovaným školám nakonec přispívají obecní úřady.
"Jsou tu dvě varianty: některé školy nedostanou ani ty peníze, které by měly získat od obce a některé školy zase musí být podpořeny obecním rozpočtem, aby mohly fungovat. To je situace neudržitelná. Musí se nastavit parametry, aby školy byly funkční a předvídatelně řízené. Aby měly perspektivu financování. Návrh pana senátora Chládka vnímám jako jednu z nesystémových předvolebních vějiček," řekla on-line deniku TÝDEN.CZ.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.