Liberecký kraj chystá velkou školní rošádu. Za víc než miliardu korun chce postavit nedaleko centra krajského města obří střední školu s domovem mládeže, sportovišti i podzemními garážemi. Jenže projekt má řadu ale...
Když všechno půjde podle představ severočeských politiků, zakousnou se v roce 2010 bagry do dnešního libereckého výstaviště. Kraj tam plánuje vybudovat supermoderní komplex, do kterého sestěhuje Střední zdravotnickou školu, Vyšší odbornou školu zdravotnickou a Střední průmyslovou školu stavební.
"Budovy těchto škol jsou už dnes v nevyhovujícím stavu a jejich případná rekonstrukce by byla nesmírně nákladná," řekl náměstek hejtmana Libereckého kraje z resortu školství Petr Doležal.
Kromě superškoly kraj plánuje domov mládeže pro pět set studentů. Jeho součástí bude sportovní hala se třemi tělocvičnami, šatny, kabinety, posilovny, aerobní sál, tribuna pro 400 diváků a venkovní hřiště. Areál doplní veřejné podzemní parkoviště s 348 místy.
Letos v červenci už liberecká radnice rozhodla o zařazení objektu do integrovaného plánu rozvoje města. Lidé z hejtmanství navíc tvrdí, že už na středoškolský kampus budoucnosti sehnali evropské peníze a kraj tak na projekt přispěje pouze sedmi a půl procenty. Na vybudování domova dětí a mládeže by se měl podílet soukromý investor. Kdo bude komplex stavět, se zatím neví. Na stavební společnost ještě nebylo vypsáno výběrové řízení.
Opozice v pozoru
"Myslím, že by bylo lepší, kdyby se budovy škol, které přijdou do centra, opravily. I kdyby tam chtěli zlaté okapy, nevyšlo by to tak draho," řekl zastupitel města Jiří Šolc ze Strany pro otevřenou společnost. A přidává nevýhody záměru: bude kolabovat městská doprava, zastaví se plocha pro liberecké výstaviště. "Centrum vzdělanosti je čiré megalomanství a politická trafika. Je to jen staré liberecké klišé, kdy je údajně třeba prostavět miliardu korun," naráží Šolc na pověst regionu, podle které mají politické elity na Liberecku až příliš blízko k tamním stavebním firmám.
Krajský zastupitel Jan Korytář ze Strany zelených je ještě příkřejší: "Obávám se, že tenhle projekt nevzniká kvůli lepší vzdělanosti v kraji. Ta je až na posledním místě. Podle něj koncentrace studentů přinese velké problémy s šikanou a drogami.
I ministerstvo školství našlo v projektu háček. "Sestěhování škol do jednoho místa může mít i negativní důsledky, například pokud by postihlo kvalitní odborné školy ve svém regionu dlouhodobě spolupracující se zaměstnavateli a dalšími sociálními partnery," řekla mluvčí ministerstva Kateřina Böhmová.
Raději bychom zůstali tam, kde jsme
Liberecká střední zdravotnická škola je v budově staré dvě stě let. "V podstatě nám nic jiného nezbývá, než s tím souhlasit," řekla ředitelka školy Eva Semusiová, ale byla by raději, kdyby se školy nemusely seskupovat a opravila se současná budova.
Podle mluvčího Libereckého kraje však město takové centrum potřebuje. "Unikátní projekt v rámci České republiky rozšíří obyvatelům systém celoživotního vzdělávání a postupně přispěje ke zvýšení jejich zaměstnanosti," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí kraje Jiří Langer.
Foto: Liberecký kraj