Údajné elitářství
Ministerstvo zrušilo dotaci pro nadané děti. Prý kvůli rovnosti
05.01.2015 22:00
Ministerstvo školství zrušilo desetimilionovou dotaci na mezinárodní kurzy CTYOnline určené pro nadané středoškoláky. V podzimním semestru se jich účastní 150 studentů, kterým mělo být díky dotaci uhrazeno 80 procent školného, což představuje částku 22 tisíc korun na studenta. Ačkoliv finanční podporu tohoto programu v říjnu schválila porada vedení ministerstva, před Vánocemi rozhodnutí další porada zrušila s vysvětlením, že jde o elitářský program v rozporu se zásadami rovného přístupu ke vzdělávání.
"Občanské sdružení Nadané dítě, které má organizaci těchto kurzů v České republice na starosti, bylo ministrem Marcelem Chládkem (ČSSD) dlouho ujišťováno, že výplata dotace se zdržuje jen z technických důvodů," řekla v pondělí jeho předsedkyně Jeanne Bočková.
Nakonec však od náměstka Petra Hulinského (ČSSD) obdržela dopis o zamítnutí dotace. Zásadní roli v tom sehrály výhrady náměstka pro vzdělávání Jaroslava Fidrmuce (KDU-ČSL). Program považuje za příliš drahý a preferuje podporu tuzemských programů. Přehodnocení rozhodnutí nepovažuje za nic výjimečného, pokud se zjistí závažné skutečnosti jako z jeho pohledu v tomto případě.
Bočková prý neví, proč ministerstvo během půl roku změnilo názor. V červenci Chládek podpořil program Centra pro talentovanou mládež (CTY) i myšlenku založení jeho středoevropské pobočky v Česku. Považoval to tehdy za "přidanou hodnotu pro ČR a její vzdělávací systém". V září poslal organizátorům dopis, v němž je ujistil o přidělení pětimilionové dotace. Na základě tohoto příslibu se studenti hlásili do podzimního semestru a začali studovat. V říjnu porada vedení potvrdila, že jim budou stipendia vyplacena, o dva měsíce později se vše změnilo.
Studentům hrozí, že budou muset studium předčasně ukončit. Není jasné, kdo uhradí 80 procent školného, které mělo zaplatit ministerstvo. "Řešení zatím nevíme. Myslíme si, že by ministerstvo mělo minimálně uhradit část školného studentům, kteří už studují," řekla Bočková. To se zřejmě nestane. "Obávám se, že kdybychom to udělali, tak by to nebylo efektivní hospodaření se státními prostředky," řekl Fidrmuc.
Kurzy pro nadané středoškoláky nejsou elitářským klubem
Centrum pro talentovanou mládež vzniklo v roce 1979 jako nezisková organizace při americké Univerzitě Johnse Hopkinse. V Česku jeho kurzy bez státní podpory fungují od roku 2010. V rámci pilotní fáze je během čtyř let absolvovalo více než 600 středoškoláků, které celkovou částkou ve výši 22 milionů korun podpořila česko-americká nadace American Fund for Czech and Slovak Leadership Studies (AFCSLS) a samotné centrum CTY.
Náměstek Hulinský v dopise poukázal na více než pětitisícový doplatek hrazený školou nebo žákem. Tato částka je podle něj vysoká pro žáky ze sociálně slabších rodin a je v rozporu se zásadami rovného přístupu ke vzdělávání. Studentům ze sociálně slabších rodin jsou však poskytována stipendia, upozornila Bočková.
Organizátoři kurzů zorganizovali na podporu projektu petici na internetu. Podporu našli mimo jiné u europoslankyně Michaely Šojdrové (KDU-ČSL), Fidrmucovy stranické kolegyně. "Jedna z hlavních výhod tohoto projektu je, že se mohou do vzdělání na prestižní univerzitě zapojit i studenti z chudých rodin. Není to žádný elitářský exkluzivní klub. A forma tohoto studia je velmi motivační," uvedla v tiskové zprávě.
Podle ministerstva školství je výhodnější podpořit obdobné kurzy pořádané českými vysokými školami, na něž přispívá částkou čtyři až pět tisíc korun na žáka. Případně mohou být využity projekty Národního institutu pro další vzdělávání určené nadaným dětem.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.