Již za necelé dva týdny bude Eduard Zeman coby nový školský ombudsman řešit problémy učitelů, žáků a jejich rodičů. Jak někdejší ministr školství v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ uvedl, kvůli absenci pravomocí bude spoléhat hlavně na autoritu své instituce.
Za pár dní se oficiálně ujmete funkce školního ombudsmana. Z čeho máte největší obavy?
Že agendy bude příliš mnoho a nebude zvladatelná ve dvou lidech. Jsme tam prakticky jen já a jedna právnička. Právníka každopádně nějakého potřebuji, protože řada kauz, které se mohou tohoto výkonu týkat, potřebuje nějaký právní výklad.
Jaký je tedy ideální počet lidí potřebný ke zvládnutí veškeré této práce?
V tuto chvíli to mohu těžko odhadnout. Já si mohu teď asi jen spočítat, že ti dva nebudou dostatečné množství, ale kolik bude opravdu třeba, se musí ukázat až tak nějak praxí.
Jak si představujete samotnou spolupráci mezi vámi, ministerstvem a školami?
Vůči ministerstvu je to dané rozhodnutím pana ministra, jsem součástí jeho kabinetu a podléhám mu. No a vůči školám... V podstatě hlavní role, kterou bych tu měl mít, je jakýsi mediátor, tedy zprostředkovatel všech těch věcí. Budu do značné míry přebírat to, co chodilo na stůl panu ministrovi. Největším úskalím je samozřejmě otázka, jak budou reagovat příslušné instituce, protože ombudsman nemá žádné konkrétní pravomoci někomu něco nařídit a prosadit nějaké řešení. To je největším úskalím této práce.
Má tedy vůbec vaše funkce nějaký význam?
Myslím, že ano, protože pokud mám zkušenosti z tohoto oboru, panu ministrovi chodí na stůl těch věcí hodně.
V jakém případě bych se tedy na vás jako žák nebo rodič mohla obrátit?
Základem práce jakéhokoli ombudsmana je v podstatě to, že příslušný subjekt - je jedno, jestli žák, rodič, kdokoli - někde narazil na úřadech na nějakou neochotu nebo nezájem vyřizovat jeho záležitosti. Od toho tu jsou funkce ombudsmanů, aby do toho vstupovali s jakousi autoritou, která řešení posouvá jinam.
Dá se podle vás nějak zefektivnit práce úředníků?
Neznám v podstatě úřednickou práci - tedy pardon, s výhradami, protože nemohu znát všechny úřednické práce -, která by se nějak zefektivnit nedala. Na druhou stranu jsem v průběhu života na různých úřadech zažil všelijaké kampaně na zefektivnění práce a nikdy to moc velké výsledky nepřineslo. Nemám představu, co by mohlo. Velmi záleží na tom, co se od úředníka očekává, že bude dělat, a čím se měří efektivita jeho práce. Pokud se měří počtem nějakých písemností, které vykáže, tak máte co měřit. Pokud to ale budete měřit tím, co zařídil, tak to už se měří špatně.
Eduard Zeman |
Absolvoval Pedagogickou fakultu dnešní Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, poté působil jako učitel. V letech 1966 až 1970 byl členem KSČ, v roce 1989 se angažoval v Občanském fóru, od roku 1990 byl členem ČSSD. Do roku 1992 působil jako učitel. V roce 1992 byl zvolen do České národní rady, poslanecký mandát obhájil i v letech 1996, 1998 a 2002. Ve vládě Miloše Zemana (1998-2002) byl ministrem školství. V roce 2009 byl zakládajícím členem Strany práv občanů - později Zemanovci. Pracoval mimo jiné jako poradce společnosti ONKOCET EUROPE, o. p. s. Funkci školského ombudsmana ministr Marcel Chládek zřídil od poloviny září. Eduard Zeman bude sídlit v budově ministerstva, čímž se ušetří za pronájem kanceláře. Výdaje půjdou pouze na mzdy, a to 15 až 18 tisíc korun měsíčně. |