Hlavními viníky kauzy plzeňských práv jsou podle současného vedení právnické fakulty exděkan Jaroslav Zachariáš, exproděkani Ivan Tomažič a Milan Kindl a bývalý šéf akademického senátu Daniel Telecký. Uvedl to rektor Josef Průša. Plné znění zprávy zpracované právnickou fakultou ale rektorát nezveřejnil.
Na svých internetových stránkách zprávu ale vyvěsila sama fakulta. "Zprávu s těmito jmény a konkrétními pochybeními jsme předali kromě vedení univerzity také státnímu zastupitelství," řekl děkan Jiří Pospíšil.
Výčet pochybení podle zprávy dokládá, že selhaly především samosprávné orgány fakulty, tedy děkan, akademický senát i vědecká rada, které zanedbávaly své kontrolní funkce. "Prostředí na fakultě vedlo až k apatii akademické obce fakulty, která se nevěnovala například volbám do fakultního senátu, a mimo jiné tím umožnila zvolení senátu výrazně asymetrického," uvedl rektor.
K TÉMATU: Práva v Plzni: padnou další žaloby proti bývalému vedení
Vedení univerzity uznalo, že fakulta byla chápána jako výjimečná a bylo tak k ní přistupováno za asistence Akademického senátu. Fakulta také nepříliš silně cítila sounáležitost se Západočeskou univerzitou. "Poučení, které bude uvedenými chybami iniciováno, bude nástrojem nejen pro fakultu právnickou, univerzitu, ale i pro ostatní fakulty a vysoké školy v ČR," uvedl ve svém prohlášení rektor.
"Svými pochybeními porušili jednak vysokoškolský zákon a jednak také interní předpisy univerzity. Právě tato pochybení zakládala neprůhledný systém, o němž hovoří profesorka (Vladimíra) Dvořáková," uvedl Pospíšil.
Ve zprávě je vyjmenováno asi devět konkrétních případů. Za nejzávažnější považuje fakulta porušení vysokoškolského zákona v části, která se týká kurzů celoživotního vzdělávání. "Vyučované předměty nebyly ukončovány jednotlivě, ale celý kurz končil jedním písemným testem, který naprosto nepokrýval obsah a rozsah znalostí vyžadovaných od řádných studentů oboru veřejná správa," uvedl rektor.
Absolventům programu pak vydal děkan Zachariáš rozhodnutí o přijetí ke studiu v bakalářském oboru Veřejná správa a rozhodl, že mají splněny všechny běžné studijní povinnosti a zbývá jim složit státní závěrečnou zkoušku a obhájit bakalářskou práci. "Tím byl porušen zákon o vysokých školách, který umožňuje uznat pouze 60 procent povinností z řádného studia. Děkan tím pokračoval v praxi svého předchůdce Milana Kindla, který shodně postupoval v době, kdy byly tyto kurzy konány jako doplňková činnost," uvedl Průša ve zprávě.
Další problémy byly podle rektora zjištěny ve standardním vysokoškolském studiu na fakultě. Zachariáš a Kindl neplnili své povinnosti vyplývající ze zákona o vysokých školách a nepředkládali v letech 2005 až 2009 senátu včas a v zákonem vyžadovaném znění materiály týkající se přijímacího řízení ke schválení senátem fakulty. Tím závažně pochybil i akademický senát fakulty, který schvaloval dokumenty, jež neodpovídaly ustanovením zákona a zároveň žádný jeho člen nesdělil své pochybnosti Akademickému senátu nebo vedení univerzity.
ČTĚTE TAKÉ: Výpovědi z práv v Plzni se brání další bývalý proděkan
Nejzávažnějším pochybením minulých vedení fakulty je podle dnešní zprávy rektora skutečnost, že poté, co práva ztratila akreditace v doktorských studijních oborech Správní právo a Teorie práva (prosinec 2004), vedení fakulty nadále přijímalo studenty ke studiu v oboru Správní právo a toto studium zavedlo jako studium v oboru Občanské právo s podoborem Správní právo. Tímto postupem děkani Kindl a Zachariáš podle rektora obcházeli zákon o vysokých školách. Tuto praxi akceptoval i Tomažič. Ten zároveň umožňoval pokračování studia i u těch studentů, kteří za hodnocené období nesložili žádnou zkoušku, neúčastnili se konferencí a seminářů, nebo nevyvíjeli žádnou publikační činnost.
Mezi další pochybení patří nevčasné zavedení kreditního systému, uznávání zkoušek a zápočtů z jiných vysokých škol v rozporu s vnitřními předpisy univerzity. Podle nich bylo možné uznat zkoušku a zápočet maximálně dva roky starou. "Bývalé vedení, a to oba pánové, uznávali zkoušky studentů z jiných škol dokonce z 80. let dokonce, tedy i 20 let staré," dodal Pospíšil. Další porušení se týkají státních závěrečných zkoušek, na fakultě chyběla vyhláška upravující průběh státnice.
Dalším problémem bylo zapisování známek do univerzitního systému. Studijní referentky zapisovaly zkoušky a zápočty přímo z indexů bez kontroly, zda jsou správné.
PSALI JSME: Právnickou fakultu v Plzni opustí desítky zaměstnanců
Pospíšil propustí Zachariáše i Tomažiče. Ten to prý neví
Podle Pospíšila tak bývalé vedení vytvořilo systém, jenž celou kauzu způsobil a tím bylo poškozeno dobré jméno univerzity. Rektorovi Josefu Průšovi proto navrhne, aby univerzita podala žalobu na ochranu svého dobrého jména. Zprávu už vedení práv použilo jako podklad pro rozšíření trestního oznámení. Figurují v ní podle Pospíšila také další jména, například bývalých učitelů fakulty Ondřeje Davida a Jana Suchého. Jejich provinění jsou ale podstatně menší než u hlavních čtyř aktérů kauzy.
Foto: Lucie Pařízková
Plzeň obvinila bývalé vedení <span>z porušení zákonů</span>
Domácí
7. 5. 2010 16:41Současné vedení v čele s Pospíšilem kritizuje chyby bývalého vedení.
Autor: ČTK