Regionální školy
Reforma financování škol se možná bude zavádět postupně
13.02.2018 16:57
Nový způsob financování regionálních škol, který bude platit od ledna 2019, se možná bude zavádět postupně. Řekl to ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO). Maximální počet proplácených vyučovacích hodin by se tak mohl nařízením vlády v prvních dvou letech snížit o čtvrtinu oproti původním návrhům. Pokud by se systém osvědčil, navýšil by se potom počet proplácených hodin na sto procent. Školské odbory s tím nesouhlasí. Obávají se, že důvodem návrhu je nedostatek peněz na reformu.
Změnu systému financování regionálních škol prosadila bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) na začátku loňského roku. Reforma by měla odstranit rozdíly v nerovném postavení obdobných škol v různých krajích, které by od ledna 2019 měly dostávat peníze podle počtu odučených hodin, ne žáků. Své rozvrhy budou muset systému přizpůsobit už od září, kdy začíná školní rok.
Plaga připustil, že za snahou o postupné zavádění nového systému jsou finanční důvody. "Chtěli bychom mít náběh toho systému pod kontrolou, aby se to takzvaně neutrhlo na stoprocentní hodnoty PHmaxu (maximální počet proplácených hodin) od všech zúčastněných, to je jediný důvod," řekl. Náklady na financování změny pro první rok odhadovalo ministerstvo při schvalování novely na 2,5 až pět miliard korun.
Školy podle Plagy v současnosti nemají ani dost učitelů a prostoru na výraznější navýšení počtu dělených hodin, kterých by se změnou financování mělo přibýt. "Protože sami asociace říkaly, že náběh bude postupný v terénu, tak jsme k tomu (návrhu) přikročili," vysvětlil.
Návrh podle něj není definitivní. Pokud budou jasné argumenty proti němu, tak na něm trvat nebude, dodal.
S dočasným snížením maximálního počtu proplácených hodin nesouhlasí školské odbory. Jejich místopředsedkyně Markéta Seidlová řekla, že odboráři neodmítají nový systém reformy financování, ale obávají se, zda má stát dost peněz na to, aby ji zabezpečil.
"Reformu jsme neodmítli. Odmítli jsme postupný náběh a odmítli jsme snížení toho PHmaxu (maximálního počtu proplácených vyučovacích hodin) s tím, že pro nás je zásadní, že jestliže na to nebudou zabezpečeny peníze ve státním rozpočtu tak, že budeme chtít reformu ne oddálit, ale zrušit," uvedla Seidlová.
Cena odučené hodiny by podle ní měla být jasná v březnu, nebo v dubnu. Některé školy si nicméně údajně již vypočítaly, že při proplácení 75 procent odučených hodin na tom zřejmě budou hůř než teď. Ministerstvo by proto podle odborářky mělo nejdřív spočítat, kolik školy dostanou za maximum hodin a zda na to bude mít, a až potom dělat další kroky.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.