Šéf asociace: V jazykových školách chybí lektoři, mají nízké mzdy

Domácí
10. 2. 2018 13:45
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Jazykové školy se potýkají s nedostatkem lektorů. Důvodem jsou nízké mzdy, které tyto školy nedokážou výrazněji zvýšit. Lidé vyhledávají nejvýhodnější ceny jazykových kurzů, které část škol kvůli konkurenci drží záměrně nízko. Někde se tak nedaří motivovat k práci nové lektory, případně ty stávající ve školách udržet, řekl šéf Asociace jazykových škol Vítězslav Bican.

Odhaduje, že v Praze chybí kolem 200 lektorů. Celkově by jich mělo v ČR být asi o pět až deset procent více než nyní. Jejich počet sice v posledních letech o něco vzrostl, ještě více se ale zvedla poptávka po výuce jazyků. Některé školy proto navyšují úvazky stávajících pedagogů, jiné se snaží nabírat nové učitele třeba na několik hodin týdně.

Mzdy na jazykových školách jsou různé, většinou ale nižší než jsou platy v regionálním školství. "Stále existují jazykové školy, které lektorům platí méně než 260 korun za hodinu, což odpovídá při standardním učebním úvazku platu pod 20 tisíc korun," uvedl Bican.

Standardní úvazek vyučujícího je podle něj 24 vyučovacích hodin týdně. Podobně jako ve státním školství je jeho součástí navíc příprava na každou hodinu.

Lektoři by podle Bicana měli dostávat více než 300 korun za šedesátiminutovou hodinu, aby se jejich odměňování přiblížilo platům srovnatelně kvalifikovaných vysokoškoláků. V případě nižších příjmů údajně nemůže být výuka skutečně kvalitní.

Své mzdy srovnávají lektoři také s platy učitelů v regionálním školství, které v posledních letech několikrát vzrostly. Naposledy to bylo od loňského listopadu o 15 procent. Do roku 2020 by školské odbory chtěly docílit růstu učitelských platů na 130 procent průměrné mzdy v ČR, která v loňském třetím čtvrtletí činila 29.050 korun. Podle ministra školství v demisi Roberta Plagy (ANO) by pedagogové měli v roce 2021 dostávat průměrně 46 tisíc korun.

Tlaku na růst mezd se podle Bicana obávají hlavně mimopražské jazykové školy, v pražských se s tím zatím vyrovnávají lépe. Například v jazykové škole Channel Crossings, kde je Bican ředitelem, rozhodli o navýšení příjmů lektorů v průměru do deseti procent.

"Nicméně nejedná se o plošné zvýšení všem, ale hodnotíme více kritérií. Vytvořili jsme kariérní řád lektora, který má našim lektorům zajistit možnost platového i kariérního růstu i v dalších letech," řekl Bican. Podobně podle něj postupují pravděpodobně i další školy.

Část lektorů odchází pracovat do firem, které vyžadují perfektní znalost cizího jazyka. "Z portfolia jazykových škol tak odcházejí ti nejlepší, nejzkušenější a nejprofesionálnější lektoři, protože často snadno najdou uplatnění jiné a lépe placené," podotkl šéf asociace.

Přesné statistiky o počtech učitelů na jazykových školách v ČR neexistují. Jen v největších jazykových školách v Praze jich podle Bicana pracují odhadem asi dva až tři tisíce.

Asociace jazykových škol vznikla v roce 2015 a nyní má 46 členů. Je jedinou asociací sdružující jazykové školy a agentury v Česku.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/PA

Další čtení

Cyril Höschl

Zemřel známý psychiatr Cyril Höschl. Pomohl psychiatrii jako málokdo

Domácí
22. 4. 2025
Úřední komise, vyšetřující hladový pochod smrti z koncentračního tábora v Johanngeorgenstadtu a provádějící exhumace obětí, odkryla 3. července poslední hromadný hrob transportu za hřbitovní zdí v Žihli na Podbořansku. Tento otevřený hrob byl největší, jejž nacisté svým vězňům na cestě smrti připravili. Obsahoval 259 osob téměř všech evropských národností.

Transport smrti v Bohosudově nepřežily stovky vězňů. SS je ubíjeli všem na očích

Domácí
22. 4. 2025
ilustrační foto

Silné bouřky zasáhly vrchovinu. Dnes nebudou, možná se vrátí ve středu

Domácí
22. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ