Ve vybraných třídách 19 českých škol nahrazují od čtvrtka papírové učebnice tablety. Žáci v nich mají nahrané elektronické učebnice, takto se budou celý rok učit nejméně ve třech předmětech. Dvouletý projekt Flexibook 1:1 představilo nakladatelství Fraus, které jej spustilo spolu s partnery společnosti Apple a dalšími odborníky. Budou testovat přínosy digitální výuky.
Moderní způsob výuky si zkusí 528 žáků od šesté do osmé třídy a 65 vyučujících. Na jeden rok dostali tablety s nahranými interaktivními učebnicemi a zároveň odevzdali papírové učebnice. "Žáci budou moci nadále používat papírový pracovní sešit a další standardní pomůcky," uvedl šéf nakladatelství Jiří Fraus. Tablety si mohou děti brát i domů, po roce je bude moci škola nebo rodiče odkoupit za poloviční cenu, tedy něco přes 4000 korun.
"Děti jsou pochopitelně nadšené, těší se, že budou používat techniku, se kterou se většinou nesetkaly. Rodiče nás chválí, že jsme progresivní škola a hledáme způsoby, jak využívat technologie pro výuku. Učitelé to berou jako příležitost vyzkoušet si při výuce nové technologie a neustrnout u těch klasických," uvedla ředitelka 5. ZŠ v Mladé Boleslavi Marcela Pavlíková.
Její škola dostala k dispozici 20 tabletů, dalších šest pořídili ze svého. Včetně úpravy bezdrátového připojení prý tak investovali skoro 100 tisíc korun. Ředitelka ale počítá s tím, že do budoucna budou zařízení kupovat i rodiče, a děti tak nebudou závislé jen na vybavení ze školy. Po domluvě s rodiči byla také nastavena pravidla pro používání tabletů, děti si do nich například nemohou stahovat hry ani mazat výukové aplikace. Pokroky sledované skupiny dětí budou sledovat odborníci pod dohledem Martina Chvála z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.
říští školní rok by se měla výuka prostřednictvím počítačů rozšířit na zhruba tisíc školáků a začnou se poměřovat výkony dětí učících se podle interaktivních a podle klasických papírových učebnic. Pokud výsledky ukážou, že se digitální výuka osvědčuje, společnost CERGE-EI provede simulaci možného ekonomického dopadu. "Pokud průběh pilotáže potvrdí, že pomocí digitální výuky lze u žáků dosáhnout pozitivních měřitelných změn, může analýza posloužit ke stanovení dalšího postupu pro plošnou implementaci informačních technologií v rámci celé ČR," myslí si Fraus.
Výuku pomocí počítačů už zkoušejí i ve světě, například v Jižní Koreji by mělo být vzdělávání do roku 2015 plně digitalizované. Experti doufají, že nový způsob výuky by mohl zlepšit znalosti a dovednosti českých dětí, jež se v posledních letech propadají v mezinárodním srovnání.
Otázkou ale zůstává finanční stránka. Školy zatím spoléhají na sponzory nebo rodiče, část vybavení také v minulosti pořídily z evropských fondů. Balík peněz z ministerstva školství určený na pomůcky a vzdělávání kantorů je ale rok od roku tenčí.