Školské odbory chtějí po vládě víc peněz. Už zase
08.10.2008 18:10 Původní zpráva
Půlmiliardová injekce, kterou zaměstnancům škol v červenci vyjednal ministr Liška, nestačila. Peníze dostali jen kantoři, na ostatní pracovníky nic nezbylo. Proto dnes vládě odevzdali petici s více než padesáti tisíci podpisy a žádají zvýšení platu.
"Petiční akci jsme ukončili k 23. září, chceme odstranit nerovnosti v platech zaměstnanců škol," vysvětloval situaci předseda Českomoravského odborového svazu pracovníku ve školství František Dobšík. Peticí chtějí dosáhnout toho, aby vláda řešila vážnou mzdovou situaci pedagogických i nepedagogických pracovníků. Odboráři zatím stávkou ani demonstrací nehrozí, počkají si na výsledky jednání vlády.
ČTĚTE TAKÉ: Slib učitelům: Dostanete přidáno deset procent
Na podzim se vrátíme, varují odboráři ze škol
Petice se setkala na školách s velkým ohlasem - celkem se shromáždilo 52 839 podpisů. "V takové podobě jsme petici odevzdali vládě," dodal Dobšík.
Jednat se bude i s Nečasem
Kvůli platům se už minulý týden sešel ministr školství Ondřej Liška s předsedou odborářů Dobšíkem. "Ministr mu přislíbil úpravu tabulky tarifních platů a nyní vyjednává také s ministrem práce a sociálních věcí Petrem Nečasem," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí školského resortu Kateřina Böhmová.
Podle odborů se půlmiliardová léčebná kůra minula účinkem. Celková hrubá měsíční mzda všech zaměstnanců regionálního školství dosáhla výše 19 454 korun, platy učitelů nepřekročily částku 22 638 korun, což je méně než vloni.
Navýší se mzdy?
Liška zaměstnancům ve školství na příští rok slíbil desetiprocentní navýšení mezd. "Aby k takovému navýšení došlo, muselo by ze školství odejít tři tisíce pedagogických pracovníků a to není reálné," řekl místopředseda odborů Václav Pícl.
"Hlásíme se k těm tezím, které jsou obsažené v lisabonské smlouvě, a to: vzdělávání by mělo být rozvojem každé společnosti," říkají odboráři. Nejen platy jsou alfou a omegou českého školství, peněz se nedostává ani na pomůcky. "Bojíme se, že reforma, tak jak ji naplánovalo ministerstvo školství, bude jen v papírové podobě a nic se nezmění," tvrdí Dobšík.
V současné době jsou na stole ministerstva takové návrhy, že by nepedagogičtí pracovníci přešli pod obce. Co by to znamenalo? Obce nebo kraje by musely za tyto zaměstnance platit. Byli by de facto odtrženi od školy. "My jsme se ale se starosty shodli, že toto dělení je nesystémové a nepřístupné," doplňují místopředsedové.
Pokud se nic nestane a vláda si bude razit tvrdou linii vůči školským zaměstnancům, ozve se nejeden člověk. Ostatně jeden školník už stávkuje, za poslední tři roky si na výplatní pásce polepšil o 78 korun. A to by mohl být ten, který spustí celou lavinu protestů.
Foto: Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.