Novela školského zákona, kterou schválila sněmovna, zkvalitní vzdělávání a omezí riziko vylidňování venkova. Informoval o tom po hlasování poslanců premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ministryni školství Kateřině Valachové (ČSSD) rovněž slíbil svou podporu při jednání o zajištění peněz pro školství ze státního rozpočtu na příští roky.
"Nová pravidla, která jsou nastavena, by měla přinést více spravedlnosti, více transparentnosti a také logiky, pokud jde o financování školství, s cílem posílit kvalitu vzdělávání. A také vyrovnat šance na vzdělávání u dětí, které žijí jak na venkově, tak ve městech nebo v městských aglomeracích," řekl Sobotka.
Změna financování se bude týkat mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol, konzervatoří a školních družin, které zřizují kraje nebo obce. Nově by školy měly dostávat peníze podle počtu odučených hodin na základě vzdělávacích programů, a ne podle počtu žáků, jako tomu bylo dosud.
"Určitě to prospěje úplně všem školám," řekla Valachová. "Změny financování nám zajistí snižování počtu dětí ve třídě do budoucna, zajistí nám udržení husté sítě malotřídních škol," řekla Valachová.
Zachování sítě malotřídních škol považuje Sobotka za významné kvůli tomu, že zpomalí odliv lidí z vesnic do měst. "Jedno z největších rizik pro další vylidňování našeho venkova by bylo rušení škol. Když v obci zrušíte školu, je to obrovská rána, která potom vede k tomu, že odsud odejdou mladí lidé a žádní další mladí lidé se tam nepřistěhují," řekl.
Podle Valachové přinese změna zákona v roce 2018 náklady pro stát 3,5 miliardy korun. Sobotka slíbil, že její požadavky při jednání o státním rozpočtu podpoří. "Tato reforma bez peněz by byla jenom poloviční reformou. Potřebujeme zajistit dostatek finančních prostředků v rozpočtu v roce 2018, ale také v rozpočtovém výhledu na léta 2019, 2020, aby tato reforma byla zrealizována, aby školy dostaly dostatek finančních prostředků, a mohlo se to tedy projevit v tom, že budeme schopni poskytnout našim dětem kvalitnější vzdělávání," řekl premiér.