Tři čtvrtiny angličtinářů nemají <span>potřebné vzdělání</span>

Domácí
13. 2. 2009 08:00
bez popisku 133842
bez popisku 133842

Učitelům se prodlouží lhůta k doplnění vzdělání do roku 2014.Příští školní rok bude od třetí třídy na základních školách povinná výuka angličtiny. Na některých školách se ji třeťáci učí již dnes. Problémem pro vzdělávací instituce je však nedostatek kvalifikovaných jazykářů.

Ministerstvo školství proto ubralo plyn v nátlaku na doplnění kvalifikace pedagogů. Chce pro ně prodloužit lhůtu, kdy mohou se studiem začít. A to do roku 2014. Podle Ústavu informací ve vzdělávání je totiž v České republice celkem dvacet procent nekvalifikovaných učitelů. Zvláště alarmující je situace u výuky angličtiny. Na základních školách ji učí 77 procent neaprobovaných kantorů, na středních školách je takových pedagogů sedmdesát procent.

Mezi ně patřila mimo jiné také znojemská kantorka, která natočila domácí porno. Ta vystudovala Vyšší odbornou školu misijní a teologickou v Kolíně a na odborném učilišti vyučovala angličtinu.

Podobný problém má však drtivá většina škol. "Například v základní škole v Novém Městě nad Metují jsme loni zjistili, že z osmi učitelek anglického jazyka ani jedna nevystudovala obor angličtina," říká mluvčí České školní inspekce Libor Vacek. Kdyby tedy Liškův úřad neprodloužil lhůtu k doplnění kvalifikace, musely by přestat anglický jazyk v tomto roce učit.

ČTĚTE TAKÉ: Školákům nejde matematika. Zaostávají za Evropou

Ředitelé škol se ale shodují v tom, že prodloužení lhůty je nezbytné. "Samozřejmě, že ministerstvo muselo zakročit, vždyť by neměl kdo učit," tvrdí ředitelka pražské Základní školy Ohradní Marie Zimová.

"Je to problematická záležitost, u nás na škole by jinak museli skončit tři pedagogové," řekl ředitel pražského Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička. Dodal, že právě oni patří mezi nejlepší a byla by jich škoda.

Chybějí i fyzikáři

Problém ale není jen u jazykářů. "Mně na škole například chybí učitel s odbornou kvalifikací na matematiku, chemii a fyziku. Jsem ale rád, že ministerstvo lhůtu prodloužilo. S jedním člověkem bych se musel rozloučit," řekl Zdeněk Souček ze základní školy v Libici nad Cidlinou. Dodal, že učitelů je málo a nemůže si vybírat.

Nekvalifikovaných jazykářů je podle inspekce šedesát procent."Důvodem navržené změny je jednak velké množství pedagogických pracovníků bez požadované odborné kvalifikace, kteří by byli bez této úpravy nuceni přestat učit na konci roku 2009," vysvětluje mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová. To by podle ní v některých regionech mohlo vést ke kolapsu určitých typů škol. Dalším důvodem je pak nedostatečná nabídka distančních a kombinovaných forem studia, jehož absolvováním mohou nekvalifikovaní pedagogičtí pracovníci odbornou kvalifikaci získat.

S tím souhlasí i lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová. "Tento návrh podpořím, ale na druhé straně bych chtěla, aby se rozšířila možnost výuky a ministerstvo vyvinulo snahu zajistit nekvalifikovaným učitelům studium. Stačí komunikovat s pedagogickými fakultami," dodala expertka na školství Šojdrová.

Návrh novely školského zákona, který byl zaslán na konci listopadu do vlády, počítá s tím, že učitel, kterému prvního ledna v roce 2005 bylo 45 let a měl dlouhodobou praxi, by si již nemusel vzdělání doplnit. Pokud jej schválí parlament, mohla by novela platit již od začátku příštího školního roku.

Foto: Jan Schejbal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ