Tristní výsledky maturit: zájemci o nadstavby naprosto propadli

Domácí
18. 6. 2018 17:02
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Výsledky letošních jednotných přijímacích zkoušek na maturitní obory opět, podobně jako maturity, ukázaly velké rozdíly mezi zájemci o různé typy středních škol. Nejlépe v testech uspěli uchazeči o studium na čtyřletých gymnáziích. Test z češtiny zvládli v průměru ze zhruba tří čtvrtin a test z matematiky z poloviny. Naproti tomu zájemci o nástavby měli v češtině průměrně přibližně dvě pětiny správných odpovědí a v matematice necelou pětinu. V testu z matematiky byly letos horší výsledky než loni. Vyplývá to z informací, které na svém webu zveřejnil Cermat.

Jednotné přijímací zkoušky se konaly plošně druhým rokem. Děti u nich v polovině dubna a v náhradních termínech v květnu skládaly test z matematiky a z češtiny. Přihlásit se mohly na dvě školy. Ze dvou termínů zkoušek se jim pak započítával pro obě školy lepší výsledek.

Podobně jako u maturit, dopadl i u přijímacích zkoušek test z matematiky hůře než čeština, a to ve všech oborech. Uchazeči o čtyřleté studium ho v lepším z obou termínů zkoušek zvládli v průměru z 36 procent, zatímco v češtině měli správně 62,5 procenta testu, což je o 2,5 procenta víc než loni. Výsledky v matematice jsou ve srovnání s loňskem o 10,3 procenta horší. Na čtyřletých gymnáziích klesla úspěšnost v matematice dokonce o 13,4 procenta.

Letošní celkové výsledky zhruba odpovídají průměru, jehož dosáhli žáci, kteří se hlásili na střední odborné školy. Nejlépe dopadli zájemci o studium na čtyřletých gymnáziích, kteří v průměru zvládli správně odpovědět na 77,5 procenta testu z češtiny a 50,7 procenta z matematiky. Naproti tomu uchazeči o maturitní obory na učilištích měli dobře 52,4 procenta testu z češtiny a 28,3 procenta matematiky. Nejhůře dopadli zájemci o nástavby se 43 procenty správných odpovědí v češtině a 17,8 procenta v matematice.

Žáci, kteří se hlásili na čtyřletá gymnázia, skončili letos opět lépe i ve srovnání s průměrnými výsledky zájemců o víceletá gymnázia. V češtině měli na osmiletých gymnáziích o 24 procent horší výsledky než na čtyřletých gymnáziích. Na šestiletých byli horší o 17,2 procenta. Test z matematiky zvládly děti na čtyřletých gymnáziích zhruba o devět procent lépe než na osmiletých a o čtyři procenta líp než na šestiletých.

Zájemci o víceletá gymnázia se oproti loňsku zhoršili v obou testovaných předmětech. Nejvíce poklesla úspěšnost na osmiletých gymnáziích v testu z matematiky, a to z loňských 64,1 procenta na 50,7 procenta.

K jednotným přijímacím zkouškám se letos přihlásilo 87 261 žáků. Největší zájem byl tradičně o osmiletá gymnázia, kam směřovalo 21,6 procenta uchazečů. Zhruba šest procent se hlásilo na šestiletá gymnázia a necelá pětina na čtyřletá gymnázia. Kolem poloviny dětí dělalo přijímací zkoušky na střední odborné školy. Zbylých asi 16 procent skládal testy na učilištích a nástavbách.

Výsledek z jednotných zkoušek musí na většině středních škol tvořit alespoň 60 procent celkového hodnocení při přijímání nových žáků. Na sportovních gymnáziích je to 40 procent. Minimální hranice získaných bodů nutná pro přijetí není centrálně stanovena, rozhodují o ni sami ředitelé škol.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Šefr Igor

Další čtení

O Velikonocích zemřeli při nehodách jen dva lidé, nejméně v tomto století

Domácí
21. 4. 2025
Vizualizace nového společenského a sportovního centra v Prachaticích, které vznikne rekonstrukcí objektů bývalé střelnice.

Z bývalé střelnice v Prachaticích má být sportovní a společenské centrum

Domácí
21. 4. 2025
ilustrační foto

Liberecká nemocnice otevře laboratoře a nabídne testy vitamínu D

Domácí
21. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ