Stovky učitelů přišly přesvědčit poslance, aby v roce 2010 zachovali jejich platy na nynější výši. Znamenalo by to přidat školství 3,1 miliardy. Podle předsedy školských odborů Františka Dobšíka se výsledek akce projeví až ve středu při hlasování o rozpočtu, podporu školským požadavkům však podle něj vyslovily dva levicové kluby, tedy ČSSD a KSČM, a také poslanci dalších stran.
"Příslib tady je. Vypadá, že je silný. Pokud přijdou všichni poslanci, kteří slíbili podporu, do práce, tak určitě rozpočet kapitoly školství zůstane na stejné úrovni jako letos. To by byla dobrá zpráva pro vzdělávání," řekl ve sněmovně Dobšík. Požadavky školských odborů podle něj podporují například poslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) či nezařazená Olga Zubová, ale i poslanec a šéf Strany zelených Ondřej Liška.
ČTĚTE TAKÉ: Odbory v Hyundai vyhlásily stávkovou pohotovost
Pražští dopraváci obnovují činnost stávkového výboru
V dešti před budovu Poslanecké sněmovny přišly podle novinářských odhadů asi tři stovky učitelů z celé republiky. Většina postupně navštívila i galerii, odkud mohla sledovat jednání poslanců.
Předsedkyně odborů základní školy Edvarda Beneše v Písku Helena Wdowyczynová to označila za "tichý protest". "Většina mladých kantorů musí mít vedlejší zaměstnání, aby se vůbec uživila, aby mohla mít rodiny, aby si mohli koupit byt," řekla. Mnoho učitelů si podle ní proto musí přivydělávat manuální prací, jezdí ve volném čase například uklízet do Německa. "Jestliže by mělo být školství a vzdělávání prioritou, tak by podle toho i platy měly vypadat," dodala.
Rozpočet na platy v regionálním školství má podle posledních návrhů v příštím roce dosáhnout 53,6 miliard korun, což by ve srovnání s letošním rokem představovalo snížení o 2,4 miliard korun.
Školské odbory předpokládají snížení učitelských platů v roce 2010 až o 1200 korun měsíčně, a to kvůli omezení nenárokových složek platu. Podle ministerstva školství by se průměrný měsíční plat měl snížit jen o 800 až 900 korun na přibližně 21 tisíc korun. Vzhledem k letošnímu navýšení platů v průměru o 6,7 procenta by tak prý mohl být stále vyšší až o tři procenta v porovnání s loňským rokem, v průměru tedy o 300 až 500 korun.
Foto: ČTK