Učitelé, kuchařky a školníci volají: Stále máme málo peněz. Zatímco zelený ministr školství Ondřej Liška loni vyjednal půl miliardy pro učitele, tento rok by měli dostat o čtyři miliardy více. Odbory však tvrdí, že reálná výše platů se nezměnila. Navíc průměrný plat ve školství je opět nižší než průměrná mzda v Česku.
"Není to vůbec růžové tak, jak ministerstvo tvrdí. Takové platy nejsou pro zaměstnance ve školství vůbec motivací," říká předseda školských odborů František Dobšík, který nevylučuje ani nátlakové akce. Zatím s nimi však vyčkává. "Toto je pouze jakási informační kampaň, počkáme na jaro, kdy bychom měli znát, kolik peněz z rozpočtu poputuje k nám," dodal Dobšík.
ČTĚTE TAKÉ: Dostanou uklízečky a školníci víc peněz? Možná na jaře
Jak je to s platy učitelů? |
Rozhovor s předsedou odborů Františkem Dobšíkem Opravdu palty učitelů nerostou tak, jak ministerstvo slibovalo? Ano. Platy pedagogických i nepedagogických pracovníků se v minulém roce reálně propadly o tři procenta. To potvrzuje naše předpoklady, že to, co bylo naslibováno, realizováno nebylo. Stručně řečeno sliby chyby a my nechceme, aby to tak v příštím školním roce dopadlo. Co pro to uděláte? Budeme pečlivě sledovat situaci, jednat, aby prostředky ministerstva školství, které získalo, nebyly jen na odměnách, ale objevily se i v tarifních složkách. Nevylučujete, že může dojít k nějakým protestům? Vyloučit to nemohu, ale nechci, aby to vypadalo, že to organizujeme my. Počkáme na kolegy. Chystáte se jednat s ministrem? Hovoříme s ním kontinuálně. Nechceme, aby situace vypadala růžově, protože taková opravdu není. Platy nejsou motivující. Na druhé straně ale mají učitelé tu výhodu, že pracují ve státním sektoru, tedy určitou jistotu zaměstnání v době finanční krize. Nehlásí se do učitelské sféry více lidí? V současné době to není možné, úvazky se rozdávají na školní rok. Pokud by měl nastat tento efekt, tak se to týká až dalšího školního roku, ale nepředpokládám to. |
"Loňské mzdy se propadly o tři procenta. Letos odhadujeme růst sedm procent, pokud si ovšem spočítáme propad a inflaci za rok 2008 a 2009, tak se v podstatě nic nezmění," řekl šéf odborářů František Dobšík.
Dva tisíce, nebo patnáct set?
Do škol by měly v těchto dnech dorazit peníze, které Liška vyjednal na odměny pedagogů. Liškův úřad zatím rozdělil tři miliardy z celkových čtyř a půl miliard, podle výpočtů by měl dostat každý učitel zhruba o 2000 korun měsíčně víc. To však odboráři popírají. "Pokud sečteme učitele a dostalo by se na každého, měli by na výplatní pásce mít o 1500 korun více," řekl místopředseda školského odboru Václav Pícl. V roce 2009 by měl průměrný měsíční plat v České republice činit 26 130 korun, plat pedagogů by mohl dosáhnout výše 25 550 korun.
ČTĚTE TAKÉ: Liška třese měšcem. Přidá učitelům základních škol
Odboráři však nedávno vyjádřili obavu, aby z peněz, které jim Liška slíbil, nemuseli ředitelé škol platit také nemocenskou. Ministerstvo to popřelo, peníze jsou prý účelově vázané na nenárokové složky platu. "Na nemocenskou jsem vyhradili jinou částku, která nespadá do sumy čtyř a půl miliard, ta je opravdu určena jen na platy učitelů," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí školského resortu Kateřina Böhmová.
Skutek utek
Jenže to odbor popírá. "Jsou to všechno sliby chyby," tvrdí Sobčík. Situace není vůbec růžová a částku na nemocenskou ministerstvo zkrátilo. "Objem rozpočtu se ze čtyř a půl miliard snížil o dalších sto milionů na přípravu maturit, na církevní školy a nemocenskou," vypočítává Pícl.
Svůj nesouhlas k platům vyjádřili učitelé stávkou v loňském červnu. Vláda totiž uvolnila na zvýšení jejich platů půl miliardy, oni však požadovali tři. Liška proto na rok 2009 domluvil o čtyři miliardy více. Peníze však jdou do nenárokových složek mzdy, což znamená, že záleží na řediteli, kolik peněz jednotlivému pedagogovi dá.
Foto: Jan Schejbal, Lucie Pařízková