V Česku výrazně klesá počet studentů vysokých škol, pozvolnější pokles je patrný také u středoškoláků. Na základních školách naopak počet žáků roste, v mateřských školách se nárůst zastavil. Uvedli to zástupci Českého statistického úřadu (ČSÚ) na tiskové konferenci.
Podle Jana Honnera z ČSÚ čísla kopírují demografickou křivku. V mateřských školách se nárůst počtu dětí zastavil a nyní jich ubývá. "V roce 2016 došlo k poklesu asi o pět tisíc dětí v mateřských školách v ČR," řekl Honner. Do mateřských škol chodilo 362 tisíc šest set padesát tři dětí. Na základních školách přibude ročně kolem tří procent žáků, v roce 2016 to bylo 906 188 dětí.
Na středních školách, kde v roce 2016 studovalo 424 849 lidí, se pokles počtu studentů zastavuje a podle Honnera se dá odhadnout, že začne růst. Na vysokých školách studentů výrazně ubylo. "Zatímco v roce 2010, kde jich bylo nejvíc, dosáhly počty 358 tisíc osob, na konci roku 2016 to bylo o 90 tisíc studentů méně," řekl.
Nejvíc vysokoškoláků je v Praze, téměř 100 tisíc. Na druhém místě je Jihomoravský kraj s více než 50 tisíci studenty. Podle Honnera jde o kraje s největší nabídkou soukromých i veřejných vysokých škol.
Statistici zkoumali také to, jak souvisí trvalé bydliště s místem studia. "Nejvyšší shody dosáhla Praha, kde přes 87 procent vysokoškoláků v Praze studuje i bydlí," uvedl Honner. V Jihomoravském kraji je to 76 procent. "Na druhé straně jsou kraje, kde muselo hodně vysokoškoláků dojíždět za studiem - střední Čechy, Vysočina a Karlovarský kraj," upřesnil.