Zájem Slováků o vysoké školy v Česku neustává

Domácí
20. 1. 2018 20:44
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Zájem Slováků o studium na vysoké škole v ČR neklesá. Ačkoli se v důsledku demografického vývoje snížil celkový počet uchazečů o vysokoškolské studium, podíl lidí ze Slovenska se u přijímacích zkoušek mezi lety 2006 a 2016 zvýšil o 2,8 procenta. Ukázala to analýza společnosti Scio, sdělil její zástupce Jáchym Vintr. Podle ní mají Slováci u zkoušek často lepší výsledky v testech z matematiky, nejvíce z nich míří na technické a ekonomické obory.

Celkem se v minulém akademickém roce na české vysoké školy přihlásilo 127 218 uchazečů. Z toho bylo 11 327 Slováků, kteří podle analýzy podali 20 379 přihlášek ke studiu. Hlásili se tedy i na více oborů najednou.

Zhruba třetina z nich dělala národní srovnávací zkoušky, které organizuje Scio. Jeho testy na 80 fakultách v ČR a na Slovensku loni nahrazovaly nebo doplňovaly přijímačky.

Nejvíce Slováků podle společnosti Scio směřovalo na ekonomické a technické obory. Z celkového počtu 3808 u národních srovnávacích zkoušek jich loni tímto směrem chtělo jít 1290. Nejlepší studijní předpoklady ale podle analýzy měli slovenští uchazeči o studium na přírodovědných a právnických oborech, kterých byly u srovnávacích testů asi dvě stovky.

Přibližně 750 Slováků dělalo srovnávací zkoušky na humanitní a pedagogické obory. Dalších asi 450 se jich hlásilo na zdravotnické obory. Tito uchazeči ale měli u testů horší výsledky, uvedlo Scio.

Z analýzy vyplynulo, že zatímco čeští i slovenští studenti vykazují v průměru stejné studijní předpoklady, mají odlišné znalosti v základech společenských věd a v matematice. Lepší výsledek Čechů v testu společenských věd pravděpodobně souvisel s tím, že některé otázky vyžadují znalost české politiky či historie. Slováci byli naproti tomu úspěšnější v matematických úlohách, i když rozdíl se v posledních letech zmenšoval.

Počty slovenských studentů na vysokých školách v ČR se od roku 2012 snižují. Tehdy se jich ke studiu hlásilo 12 833, v roce 2016 to bylo 11 327. Vzhledem k slabším ročníkům v současné generaci studentů ale ubylo uchazečů celkově. Podíl Slováků u přijímacích zkoušek tak ve skutečnosti stále roste. V roce 2006 činil 6,1 procenta všech zájemců o studium v ČR, o deset let později to bylo 8,9 procenta.

Pokud slovenští studenti studují v Česku na veřejných školách v češtině, mají stejné podmínky jako domácí studenti. Své texty přitom zpravidla mohou odevzdávat ve slovenštině. Vzdělávat se mohou zdarma, stejně jako ostatní cizinci, kteří studují v češtině. Platit musí studium v cizím jazyce a na soukromých školách.

Podle Českého statistického úřadu v posledních letech na českých vysokých školách přibývá nejvíc Rusů, Ukrajinců a Kazachů. Posluchači z těchto tří zemí tvoří bezmála čtvrtinu zahraničních studujících v ČR. Celkem na české veřejné i soukromé vysoké školy loni chodilo 43.622 cizinců, zhruba polovina z nich byla ze Slovenska. Cizinci tvoří 14 procent studujících na vysokých školách v ČR.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/Elionas

Další čtení

Úřední komise, vyšetřující hladový pochod smrti z koncentračního tábora v Johanngeorgenstadtu a provádějící exhumace obětí, odkryla 3. července poslední hromadný hrob transportu za hřbitovní zdí v Žihli na Podbořansku. Tento otevřený hrob byl největší, jejž nacisté svým vězňům na cestě smrti připravili. Obsahoval 259 osob téměř všech evropských národností.

Transport smrti v Bohosudově nepřežily stovky vězňů. SS je ubíjeli všem na očích

Domácí
22. 4. 2025
ilustrační foto

Silné bouřky zasáhly vrchovinu. Dnes nebudou, možná se vrátí ve středu

Domácí
22. 4. 2025
ilustrační foto

Pomsta za smrt kamaráda? Vojáci z mise v Afghánistánu půjdou před soud

Domácí
Aktualizováno: 22. 4. 2025 10:13

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ