Nový slang
Sluníčkáři proti zbytku země. Jak uprchlíci rozdělují Česko
21.09.2015 06:02 Původní zpráva
Sluníčkáři existují. Vyznačují se láskou ke všemu živému a agresivní rétorikou. V tom si příznivci migrantů nezadají s pravicovými extremisty. Píše o tom pondělní vydání časopisu TÝDEN.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
-
Chystám se to udělat. 10 %
-
Ano, už jsem pomohl/a. 9 %
-
Ne. 82 %
Oficiálně vstoupili sluníčkáři na scénu letos 16. července. Přičinila se o to Romana Červenková, dvaadvacetiletá studentka Univerzity Karlovy. Do ČTK poslala avízo, v němž oznámila termín demonstrace na podporu imigrantů. Označení pro svolavatele si vybrala sama. "Jsme sluníčkáři! Nezapomeňte na žlutou barvu a sluníčka s sebou," napsala později na sociální síť. Ze zprávy ČTK vydané o den později je zřejmé, že se Červenková s termínem nemohla sžít. Označila ho za pejorativní. "Dnes už to jako urážku nebereme. Děláme si z toho legraci, což je naše největší zbraň," řekla TÝDNU.
Jako většina osob v jejím věku je otevřena novým věcem. Před třemi lety konvertovala k islámu prý proto, aby zachránila manželství. Každé její slovo dnes překrucují lidé z uskupení Islám v ČR nechceme (IVČRN). Vykreslují ji jako propagátorku islámského práva šaría, příznivkyni sekání rukou a kamenování žen. "Pozor, pozor! Saláfistka Červenková píše blog. To je křižovatka. Do roka a do dne bude hájit civilizaci proti islámu, nebo někde bouchne," napsal Martin Konvička, lídr IVČRN.
Aktivistka působí dojmem, že si z reakce radikálů nic nedělá. "Přijde mi to morbidní. Právo šaría neřeším, normálně funguji. Od ostatních mě odlišuje, že se modlím pětkrát denně. Dělají ze mě zlo, ale například nevidí, že po dešti sbírám žížaly, aby je někdo nazašlápnul," hájila se Červenková.
Sluníčko, květinky, žížalky a láska ke všemu živému patří k charakteristickým znakům sluníčkářů. K novodobým hippies jim chybí snad jen volná láska. Neformální skupina si ale zaslouží podrobnější zkoumání, protože v posledních měsících výrazně ovlivňuje veřejnou debatu v Česku. Při bližším pohledu na ni se podobnost s hippies vytrácí.
Zaostalá země
Sluníčkáři se nevydávají za hlas lidu. Tuto roli obsadili odpůrci migrantů, nacionalisté a islamofobové. Sluníčkáři vystupují na demonstracích a na internetu z pozice vzdělaných elit (viz Národní nadávání). Od hippies se odlišují hlavně útočnou rétorikou. "Pokud za sebe necháváme mluvit hysterické řvouny, naše kultura opravdu za nic nestojí, protože takový přece nemůže být obrázek civilizované země, na kterou si hrajeme," vyjádřil se bloger Vratislav Filípek o českých politicích v příspěvku, kde sám sebe označil za sluníčkáře. Z textu "sluníčko" přímo září. Obsahuje postoje povýšenosti nad vlastní kulturu i spílání lidem s jiným názorem.
* Proč si sociolog Stanislav Biller myslí, že jsme zaostalá a chudá země?
* Kdo vlastně tento hojně užívaný výraz použil poprvé?
* Z jakého důvodu se začal poslanec Zahradil slovu "sluníčkář" vyhýbat?
* Kdo je vůdcem antisluníčkářů?
CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTETE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYŠLO V PONDĚLÍ 21. ZÁŘÍ.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.