Chyba legislativy
Slůvko v zákoně a stovky lidí jsou bez peněz. Protiústavně?
03.07.2011 18:30 Původní zpráva
Kvůli jednomu slůvku v zákoně se ocitly od Nového roku stovky lidí bez peněz. Poté, co přišli o práci, nedostali ani odstupné, ani podporu v nezaměstnanosti. Někteří navíc přišli i o sociální dávky. Teprve poté, co na chybu v legislativě upozornil ombudsman, se věci daly do pohybu a chystá se změna. Poškození však žádnou náhradu nedostanou.
Manželé Sedlákovi pracovali do konce loňského roku v papírnách v jihočeských Loučovicích. V prosinci však dostali spolu s několika desítkami dalších zaměstnanců výpověď. A na úřadu práce jim v lednu řekli, že na podporu budou mít nárok až za čtvrt roku – dostali přece od papíren tříměsíční odstupné.
Anketa:
Jaký je v Česku sociální systém?
-
Příliš rozhazovačný. 32 %
-
Málo solidární. 43 %
-
Přiměřený. 24 %
Od Nového roku totiž dosáhnou nezaměstnaní na podporu až po uplynutí doby, po kterou jim "přísluší" nárok na odstupné. A právě ve slově "přísluší" je zakopán pes. Praxe totiž ukázala, že když člověku něco přísluší, nutně to ještě neznamená, že to skutečně dostane, jak se na vlastní kůži přesvědčili i Sedlákovi.
Spolu s dalšími zaměstnanci dostali sice výplatní pásku, na které bylo vyúčtováno odstupné, ale ve skutečnosti z něj nikdy neviděli ani korunu. Papírny jsou totiž dlouhodobě insolvenční. Ale na výplatnici bylo tříměsíční odstupné vyúčtováno černé na bílém včetně odečtené daně a pojistného a to byl pro úřednice dostatečný důkaz. Formálně vyplacené odstupné navíc rodině papírově zvýšilo příjmy natolik, že Sedlákovi přišli ještě i o přídavky na pětiletého syna. A nebyli jediní. Zaměstnanci papíren se tedy obrátili na veřejného ochránce práv.
Ombudsman: Je to protiústavní
Ombudsman Pavel Varvařovský zhodnotil nedokonalou formulaci v zákoně o zaměstnanosti jako protiústavní. "Zcela to popírá podstatu sociálního pojištění a představuje to rozpor s ústavně zaručeným právem na přiměřené zajištění osob, které bez své viny nemohou získávat prostředky prací," kritizuje zákon, kvůli kterému se jen za prvních pět měsíců tohoto roku ocitlo bez prostředků na 1500 lidí.
Varvařovskému dále vadí, že lidé nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti, přestože po desítky let odváděli část své mzdy na sociální pojištění právě pro případy, kdyby o zaměstnání přišli.
Členka sněmovního sociálního výboru Jitka Chalánková (TOP 09) navíc poukazuje na to, že nejvíce se dopady novely dotkly zaměstnanců v dělnických profesích, kteří pobírají už tak nízké mzdy. "Tyto rodiny si ze svých platů nedokážou našetřit na tři měsíce života bez prostředků. Čistý příjem některých zaměstnanců se pohyboval jen kolem šesti tisíc korun," vysvětluje nelehkou situaci lidí dotčených legislativním paskvilem.
Odstupné od pracáku
Autor novely, ministerstvo práce, jakékoli pochybení odmítá. "V žádném případě se nejedná o špatnou formulaci zákona," vzkázalo po své mluvčí Viktorii Plívové. Ve sněmovně už však čeká pozměňovací zákon, který osudné slůvko, že odstupné "přísluší", nahrazuje přesnějším "bylo vyplaceno".
A pro tentokrát si zákonodárci vzpomněli i na ty, kterým nebude vyplaceno nic. Od počátku roku 2012 budou moci o nevyplacené odstupné zažádat na úřadu práce, který bude potom částku vymáhat po zaměstnavateli. Náhrada se bude rovnat 65 procentům průměrného čistého příjmu krát počet měsíců, které mělo pokrývat odstupné.
A co lidé, kteří se už bez odstupného i podpory ocitli nebo ještě do konce roku ocitnou? Mají smůlu. "Zpětná výplata podpory v nezaměstnanosti ani zpětná výplata kompenzace není navrhována," vzkazuje jim ministerstvo.
Podle ombudsmana by poškození nejspíš neuspěli ani u soudu. Úřady práce přece jednají podle platného, byť zpackaného zákona. Jediné, co stávající legislativa umožňuje, je podobným případům předejít. A to tím, že už nyní se začne stávající zákon vykládat podle nového znění, které začne platit až od ledna.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.