Komunistický svaz mládeže má smůlu. Pražský městský soud dal za pravdu ministerstvu vnitra, které spolek v říjnu 2006 zakázalo. Úředníkům vadilo, že komsomolci chtějí za pomoci revoluce zrušit kapitalistické zřízení.
Městský soud v Praze projednával žalobu Komunistického svazu mládeže (KSM), svaz chtěl dosáhnout zrušení ministerského zákazu. Soud však žalobu odložil; verdikt ještě není pravomocný, komunisti proti němu mohou podat kasační stížnost.
"Důvody, které vedly ke zrušení KSM, stále považujeme za neoprávněné. Jde o nedemokratickou protikomunistickou kampaň, kterou proti nám vede současná vláda. Dalším krokem bude podání kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu," řekl serveru TÝDEN.CZ předseda mladých komunistů Milan Krajča.
ČTĚTE TAKÉ: Exkluzivní reportáž z útrob Komunistického svazu mládeže
Ministerstvo vnitra varovalo mladé komunisty již na podzim 2005, že se mu nelíbí některé pasáže jeho programu. Lidem od Františka Bublana tehdy zvlášť vadila část, v níž hnutí vzývalo k "úsilí o revoluční překonání kapitalismu". Komsomol byl oficiálně občanským sdružením.
Obě strany si pak vyměňovaly nařčení z porušování Listiny základních práv a svobod, komsomolci navíc argumentovali zneužíváním ústavy. Třenice vyvrcholily v říjnu 2006, kdy ministerstvo definitivně postavilo KSM mimo zákon.
Soudružská pomoc
Bolševický dorost se po celou dobu mohl opírat o podporu KSČM. Parlamentní strana s ním sice oficiálně neměla (a nemá) nic společného, ale vycházela mu všemožně vstříc: poskytuje mu skromnou kancelář ve svém sídle v centru Prahy, půjčuje mu občas auta na dopravu na demonstrace a někteří radikální poslanci, jako například Václav Exner, se účastní akcí KSM.
Na soudružskou pomoc se mohli komsomolci spolehnout i nyní u soudu. Zastupoval je totiž prominentní komunistický advokát Čestmír Kubát. O jeho služby se v minulosti mohli opřít například brutální vyšetřovatel a otec expředsedy KSČM Alois Grebeníček či někdejší prokurátor Karel Vaš, jenž má na svědomí justiční vraždu generála Heliodora Píky, Kubát pomáhal také estébákům z akce Asanace.
Ačkoli by svaz nyní neměl existovat, jeho představitelé se nikdy netajili, že budou veřejně vystupovat i nadále a že budou fungovat jakoby v ilegalitě. Hodně se zviditelňují například demonstracemi proti americkému radaru, u příležitosti 60. výročí únorového převratu zase zorganizovali protesty proti vládě ODS.
"Naší nejdůležitější aktivitou je teď hnutí proti americké základně," dodává Krajča. V tažení proti radaru chce se svými soudruhy pokračovat i do budoucna: "Budeme fungovat jako sdružení v rámci komunistické strany."
Foto: Lucie Pařízková, Karel Šanda