Občanský zákoník
Sněmovna schválila změny v daňovém systému
08.08.2013 13:55
Sněmovna schválila rozsáhlé změny daňových zákonů, které souvisí s přijetím nového občanského zákoníku. Změny mají začít platit stejně jako zákoník od ledna příštího roku. Schválená změna zákonů, kterou musí ještě schválit Senát, například osvobozuje od daně dividendy i obdobné příjmy. Vedle toho předloha také ruší zákon o dani dědické, darovací a z převodu nemovitosti. Daň z převodu nemovitostí má upravit nový zákon, který ve čtvrtek poslanci také schválili.
Před přijetím zákona varoval například sociální demokrat Miroslav Svoboda. Poukazoval zejména na to, že jde o komplikovanou změnu zákonů. "Je to směsice různých zákonů, ve kterých se dnes už nikdo nevyzná," přidal se jeho stranický kolega Václav Votava. Opoziční poslanci hlasovali nakonec proti přijetí zákona.
Poslanci také při dnešním schvalování přijali změny na podporu odborného vzdělávání, které mají posílit spolupráci firem a škol. Například zvýšili částky na stipendia studentů, které si firmy můžou odečítat z daňového základu. V případě středoškoláků půjde až o 5 000 korun měsíčně a u vysokoškoláků až o 10 tisíc korun měsíčně.
Poslanci také umožnili vyšší odpisy strojů a zařízení určených pro odborné vzdělávání. U vybavení pro výuku a odbornou přípravu by firmy mohly za stanovených podmínek odepisovat v některých případech daný majetek více než dosud.
Zákon o daních z příjmů by také na základě dnešního rozhodnutí poslanců měl nově zavést mimořádné odpisy firemního majetku a daňové úlevy na odborné vzdělávání. Vybrané stroje a zařízení by firmy odepisovaly jen jeden rok místo tří a pěti let.
Obdobné opatření v případě mimořádných odpisů navrhovala v roce 2009 již vláda Mirka Topolánka. Parlament ho schválil a tehdy se vztahoval na majetek pořízený od 1. ledna 2009 do 30. června 2010. Podle aktuálního návrhu se rychlejší odpisy mají vztahovat na majetek pořízení od letošního 1. července do 30. června příštího roku. Vztahovat se má na vybraný majetek v první a druhé odpisové skupině podle zákona o daních z příjmů.
Změna zákonů ruší také zaměstnanecký paušál 250 korun měsíčně, který měl původně nahradit zrušení daňového zvýhodnění stravenek. Protože poslanci před několika lety při schvalování daňové reformy stravenky zachovali a vložili do zákona zároveň i paušál, navrhlo ministerstvo financí paušál opět zrušit.
Poslanci na druhé straně odmítli návrh občanského demokrata Vladislava Vilímce, aby si lidé mohli odečítat od základu daně stanovené částky, které vloží do údržby a rekonstrukcí svých domů určených k bydlení. Sněmovna naopak přijala jiný Vilímcův návrh, aby neuvolnění zastupitelé nemuseli ze svých zastupitelských odměn odvádět sociální pojištění.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.