Odebrané děti
Sobotka: Norská premiérka odpověděla pouze obecně
20.02.2015 13:00 Aktualizováno 20.02. 20:25
Premiér Bohuslav Sobotka dostal na svůj dopis s dotazy ke kauze bratrů Michalákových od šéfky norské vlády jen obecnou odpověď. Podle něj norská strana význam a citlivost případu pro Česko zatím dostatečně nevyhodnotila. Vláda chce matku a rodinu chlapců podpořit v jejich úsilí o získání dětí do péče diplomatickým tlakem. Sobotka to uvedl ve zprávě, v níž Sněmovnu informuje o postupu v případu. Dokument zveřejnil úřad vlády. Norská ambasáda v Praze v reakci na Sobotkovo vyjádření upozornila, že norská legislativa neumožňuje politické zasahování do případů péče o děti.
Podle petičního výboru na podporu rodiny by česká diplomacie měla postupovat společně s okolními zeměmi a podat na Norsko kvůli odebírání dětí žalobu za porušení lidských práv.
Devítiletého Denise a šestiletého Davida norské úřady odebraly české matce a otci v květnu 2011, a to kvůli podezření na násilí, zneužívání a nedobrou situaci v rodině. Policie případ vyšetřovala, pro nedostatek důkazů ho ale odložila. Obvinění nepadlo. Hoši vyrůstají odděleně v jiných pěstounských rodinách. Matka je smí vídat dvakrát ročně po 15 minutách. Chce je získat do péče.
Česká diplomacie podala Norsku už dvě nóty, premiér napsal šéfce norské vlády Erně Solbergové. Ptal se třeba na to, proč jsou hoši dál u pěstounů, žijí odděleně a jestli norské úřady budou spolupracovat s českými.
"Odpověď norské předsedkyně vlády reaguje na zmíněné otázky pouze obecně... Je evidentní, že norská strana zatím dostatečně nevyhodnotila, jak citlivou a významnou otázku pro naši společnost osud obou chlapců představuje," uvedl Sobotka. Podle jeho zprávy z odpovědi vyplývá, že do nynějšího řízení u norských úřadů norská vláda a její členové nemohou zasahovat.
Sobotka věří, že by se situace mohla zlepšit po cestě šéfa brněnského Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeňka Kapitána do Norska. Měl by jednat s tamní podobnou institucí. Cesta by se měla uskutečnit do konce února. Pokud by se stav nezměnil, chce premiér napsat šéfce norské vlády další dopis s žádostí o podrobné objasnění a informace o aktuálním vývoji v kauze.
"Norsko má dobře fungující legislativu pro péči o děti, která neumožňuje politické zasahování do jednotlivých případů. Český Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí byl pozván do Norska, aby se setkal s norskými úřady péče o děti. Toto setkání bude příležitostí k dalšímu objasnění norské praxe a předpisů," sdělila norská velvyslankyně Siri Ellen Sletnerová.
Eva Michaláková požádala v prosinci v Norsku o přezkoumání svého případu. Podle Sobotky je nutné řízení nechat proběhnout. Vláda chce matku a její rodinu v boji o získání chlapců do péče ale podporovat, aby řízení bylo spravedlivé, respektovalo právo na rodinný život i práva dětí, podotkl premiér. Podle něj k tomu kabinet využije dál také "odpovídající diplomatický tlak".
Petiční výbor na podporu rodiny považuje za nepřípustné, aby království v kauze českých občanů "vytrvale odmítalo odpovídat" na otázky z ČR. Tato "hradba mlčenlivosti" prý jen posiluje podezření na pochybění norských úřadů. Podle podporovatelů, mezi nimiž je třeba poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková či hokejový brankář Dominik Hašek, rozdělením sourozenců a neposkytnutím podpůrných služeb rodině Norsko porušuje své závazky z úmluv o právech dítěte a o lidských právech. Česká diplomacie by proto měla postupovat společně s dalšími státy a podat třeba žalobu, míní výbor.
Sněmovna o případu jednala loni v prosinci. Sobotkově vládě uložila, aby podnikla kroky k návratu chlapců do Česka. O postupu měl premiér poslance do poloviny února informovat.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.