Vláda se musí podle stínového ministra financí ČSSD Bohuslava Sobotky rozhodnout, zda chce snižovat rozpočtový deficit, nebo daně. Podle něj není možné úspěšně provést obojí. Sociální demokracie považuje navrhovanou finanční reformu za nespravedlivou a nevyváženou a udělá všechno pro to, aby neprošla, řekl na úterní tiskové konferenci v Lidovém domě Sobotka, který je rovněž prvním místopředsedou ČSSD.
"Já se domnívám, že ten vládní návrh změn v daňové a rozpočtové oblasti trpí určitou schizofrenií. Vláda jako by se nemohla rozhodnout, jestli chce snižovat daně, nebo deficit veřejných rozpočtů, a ten výsledek je proto rozpačitý," uvedl Sobotka. Když vláda daňové změny prosadí, pak se většině obyčejných lidí daně nesníží a deficit státního rozpočtu bude v roce 2010 stejný, jako byl v roce 2006, zdůraznil.
Nutné je podle Sobotky seriózně analyzovat, jestli musí ČR snižovat daně a zda by nebylo lepší stabilizovat veřejné rozpočty a ke snižování daňové zátěže přistoupit až poté.
"Nepokládáme za rozumné, aby se v jednom roce od 1. ledna koncentrovaly všechny negativní dopady, které mohou zvýšit inflaci, jako jsou poplatky ve zdravotnictví, ekologické daně, zvyšování DPH, deregulace nájemného," uvedl Sobotka. Reformy financí je podle něj potřeba rozložit.
Sociální demokracie je také pro daňovou reformu, ale "fázovala" by ji tak, aby tolik nezvýšila celkovou hladinu cen, uvedl. Vládní reforma má podle Sobotky také velkou trhlinu, která způsobí do roku 2010 propad v příjmech obcí a měst o téměř deset miliard korun. Místopředseda tvrdí, že ho způsobí snížení daní právnickým osobám a další změny. Jediný způsob, kterým si tento propad budou moci obce kompenzovat, bude až pětinásobné zvýšení daní z nemovitostí. "Vláda chce, aby za ní špinavou práci udělala zastupitelstva," zdůraznil.
Místopředseda nejsilnější opoziční strany připomněl, že ODS před volbami slibovala naopak úplné zrušení daní z nemovitostí, zatímco nyní chce podle něj nutit obce, aby je až zpětinásobily. ČSSD to považuje za podvod na voličích. Sobotka si prý ale žádné iluze nedělá. Domnívá se, že u pochybujících vládních poslanců a u Miloše Melčáka a Michala Pohanky, kteří odpadli od ČSSD, převládne odpor k předčasným volbám, ke kterým by krach vládní reformy zřejmě vedl.
Foto: Robert Zlatohlávek
Sobotka: Vládní reformy jsou schizofrenní
Domácí
17. 4. 2007 13:00bez popisku 7552
Autor: ČTK