Soud povolil extremistům i třetí pochod Ústím
14.04.2009 21:04
"Rozhodnutí soudu dostala ústecká radnice dnes odpoledne," řekl mluvčí ústeckého magistrátu Milan Knotek.
Ultrapravicoví Autonomní nacionalisté svolali na sobotu hned tři pochody, jimiž oficiálně chtějí připomenout oběti bombardování města spojeneckým letectvem v dubnu 1945. První z pochodů město nezakázalo, nenašlo prý důvod. Dva později ohlášené pochody přes čtvrtě Klíše a Střekov zakázala radnice 6. března. Organizátoři se odvolali ke krajskému soudu, který jim v obou případech vyhověl. Odpůrci sobotních pochodů tvrdí, že akce jsou záminkou připomenutí 120. výročí narození Adolfa Hitlera, které připadá na 20. dubna.
Proti soudnímu povolení prvního zakázaného pochodu ústecká radnice podala kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. "Rozhodnutí padne ve středu, nebo ve čtvrtek," řekl mluvčí soudu František Emmert.
ČTĚTE TAKÉ: Extremisté v Praze pochodovat nebudou
Autonomní nacionalisté se naopak brání proti aktivitám ústeckého primátora Jana Kubaty, který proti pochodu vystupuje. V tiskové zprávě, tvrdí, že na něho podali trestní oznámení pro několik trestných činů. Tvrdí také, že magistrát rozhodnutí o zákazu pochodů vydal na příkaz izraelského velvyslance Yaakova Levyho.
Podle některých odhadů by do města mohly přijet nejméně stovky příznivců extremistických skupin z Česka i z Německa. Opatření a hraniční kontroly připravuje i německá policie.
Proti pochodu se v Ústí nad Labem připravuje i řada akcí svolaných občanskými iniciativami, které se ale nebudou konat přímo v den pochodu. Největší akcí je středeční koncert na Mírovém náměstí. V pátek, den před pochodem, bude oficiální pietní akce na uctění obětí bombardování.
Podle publikace Dějiny města Ústí nad Labem bylo při náletech amerického letectva 17. a 19. dubna 1945, které měly vyřadit zdejší železniční uzel, ve městě zcela zničeno 165 domů, těžce poškozeno 65, středně 85 a lehce přes 500 objektů. Od dubna 1945 do dubna 1946, kdy byly z trosek vyprošťovány poslední zasypané oběti, bylo zjištěno 512 obětí, historikové ale nevylučují, že jich bylo více.
Foto: Lucie Pařízková, Robert Sedmík
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.