Soud s údajnou hlavou arménské mafie v Česku Andranikem Soghojanem provázejí nebývalé tlaky. Zjevný boj mezi právníky šestice obžalovaných na straně jedné a státním zastupitelstvím, respektive policií na straně druhé, se odehrává nejen přímo v soudní síni, ale také v médiích.
Nejvýraznější postavou těchto třenic je Soghojanův advokát Julius Kramarič, který si při hlavním líčení už několikrát ostře vyměňoval názory se státním zástupcem Vladimírem Mužíkem. Proces, jenž bude pokračovat v říjnu, označuje za zmanipulovaný.
Minulý týden, kdy hlavní líčení pokračovalo, ho Kramarič přímo před soudcem Liborem Vrbou přirovnal k soudním procesům z 50. let minulého století. Kontroverzní prohlášení vyvolalo rozruch už jen kvůli místu, kde zaznělo - Soghojan je totiž souzen na pražském vrchním soudu v síni, kde se konal mimo jiné i proces s Miladou Horákovou. Kramarič si ale trvá na svém. "Na průběhu hlavního líčení mi nevadí nic, na průběhu přípravného řízení mi vadí téměř všechno," řekl. "Orgány činné v trestním řízení jsou povinny zajišťovat důkazy v neprospěch i ve prospěch obviněných. Ještě jsem neviděl důkaz ve prospěch," uvedl.
ČTĚTE TAKÉ: Elitní detektiv, který zatkl ruské mafiány, je bez ochrany
Při srpnovém hlavním líčení vyšlo najevo, že úřední překlady policejních odposlechů, které jsou v případu použity jako důkazy, neodpovídají skutečnosti. Překvapivé zjištění potvrdila přítomná tlumočnice z arménštiny. Podle ní na nahrávkách například vůbec nezazněla některá jména, jež na nich podle překladů v úředních protokolech měla být. "Pokud soudní tlumočnice do úředního překladu uvádí věci, které tam vůbec nejsou, a slyší věci, který tam nikdo jiný neslyší, tak je to velmi zvláštní a státní zástupce by se tím měl zabývat, což nedělá," podotkl Kramarič.
Podplukovník dostává výhrůžky
Obhajoba se také snaží zpochybnit věrohodnost jednoho z důležitých svědků, podplukovníka Michala Váhaly z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Právě on se podílel na odhalení Soghojana a ostatních obžalovaných. Kramarič při líčení poukázal na to, že Váhala je v jiné kauze obviněn ze zneužití pravomoci veřejného činitele.
Deník Mladá fronta Dnes napsal, že Váhala dostává výhružky, a to pravděpodobně právě od ruskojazyčné mafie. I vzhledem k tomu, že je postaven mimo službu, je prý ve vážném nebezpečí. Podle deníku je současné Váhalovo trestní stíhání ukázkou toho, jak mohou lidé spojení s mafií umlčet nepohodlného detektiva - stačí prý najít svědka, který na něj něco poví. V této souvislosti zmiňuje právě i Kramaričovo jméno.
PSALI JSME: Italská mafie ovládá v Římě každou pátou restauraci
Kramarič řekl, že článek v deníku je "snůška lží, podvodů, nechutnost nejtěžšího kalibru".
"Pokud bude mediálně pokračovat ta kampaň, že na koho ukáže Útvar pro odhalování organizovaného zločinu tak to je mafián, tak to je skutečně nechutné," uvedl.
Jeden z předvolaných svědků v hlavním líčení prohlásil, že mu Kramarič nabízel půlmilionový úplatek za to, že znevěrohodní jiného svědka. Advokát se brání tím, že jde o provokaci ze strany Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Podle něj se policisté i státní zástupce se svědkem dohodli. Útvar teď Kramariče kvůli údajnému úplatku prověřuje.
Soghojan je prý kriminální autorita
Deník upozornil i na to, že proces se Soghojanem sleduje čečenský ochránce lidských práv, který hodlá vypracovanou zprávu předat do europarlamentu. Chce prý zjistit, zda nejsou v Česku porušována práva obviněných a zda do případu nejsou zapleteny ruské tajné služby.
K TÉMATU: Arménský Kubice spřádá sny v paneláku
Údajně je přesvědčen, že právě ruské tajné služby nasadily do České republiky klíčového svědka v celé kauze - Tagira Tarsžojeva. Cílem je prý očernit Čečence. Jeden z obžalovaných Gilani Alijev je totiž podle policie šéfem čečenské mafie.
Soghojan je podle soudního spisu "vorem v zakoně" - kriminální autoritou, která v Česku urovnává spory zločineckých skupin. V roce 2007 si prý objednal vraždu arménského podnikatele, kterou chtěl zastrašit arménskou komunitu žijící v Praze a získat vliv nad komunitou čečenskou. Arménský podnikatel se údajně provinil proti nepsaným zločineckým zákonům tím, že ze získané částky jednoho milionu amerických dolarů neodevzdal polovinu do společné pokladny. Soghojan se prý na vraždě domluvil právě s Alijevem. Po dvojnásobném omylu najatého vraha byl těžce zraněn jiný Armén a zemřel mladý řidič společnosti Sazka.
Hlavní líčení v Soghojanově případu bude pokračovat od 12. do 14. října.
Ilustrační foto: Lucie Pařízková