Druhý pokus vyhnout se olomouckému kárnému senátu místopředsedovi Nejvyššího soudu vyšel. Zda se v kauze Čunek zpronevěřil soudcovské cti dané zákonem, bude zkoumat Vrchní soud v Praze, jak Kučera chtěl.
Případ tak bude řešit stejný soud, který před několika dny odebral kauzu "justiční mafie" soudci Vojtěchu Ceplovi, jehož rozsudek - nepříznivý pro nejvyšší vedení české justice -označil za podložený na spekulacích.
ČTĚTE TAKÉ: O justiční mafii nesmí rozhodovat soudce Cepl
Místopředseda Nejvyššího soud Pavel Kučera usiloval o to, aby kárnou žalobu, kterou na něj uvalila jeho nadřízená Iva Brožová, neprojednával Vrchní soud v Olomouci. Měl obavy, že k němu nebudou olomoučtí soudci přistupovat spravedlivě, a žádal o přesun svého případu k Vrchnímu soudu v Praze. Nejvyšší soud na uzavřeném jednání Kučerovi vyhověl.
Pavel Kučera musí kárnému soudu vysvětlovat své angažmá v korupční kauze bývalého vicepremiéra a předsedy lidovců Jiřího Čunka. Na schůzkách justičních činitelů podle žaloby pronesl, že je stabilita vlády nadřazena nezávislosti justice.
Prvoinstanční soud ústy soudce Vojtěcha Cepla označil tyto schůzky za důkaz spolčení, které vedlo k nezákonnému zastavení Čunkovy aféry. Aktéři schůzek označovaní za „justiční mafii" v čele s nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou a také Pavlem Kučerou se odvolali k Vrchnímu soudu v Praze a ten Ceplovo rozhodnutí před několika dny zrušil. A k témuž soudu chtěl Kučera přesunout i spis mapující jeho možný kárný prohřešek.
ČTĚTE TAKÉ: Vrchní soud vrací kauzu justiční mafie na začátek
Jak Čunkova kauza odhalila justiční mafii
Vesecká a spol. se odvolali proti Ceplovu rozsudku
O přesun případu usiloval už podruhé, minule dokonce za pomoci ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Šéf resortu spravedlnosti v létě podal návrh na delegaci Kučerovy kauzy do Prahy, Kučera se k němu připojil. Oba se obávali podjatosti, v olomoucké justici totiž zanechala Čunkova kauza výrazné stopy. Dva vrcholní funkcionáři tamního státního zastupitelství přišli kvůli své kritice podivuhodných postupů ve vyšetřování Čunkovy korupce o místa.
"Delegovat případ k jinému soudu by šlo pouze za závažných okolností a ty podle senátu nenastaly," vysvětlil v červenci mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig, proč zůstane kárná žaloba v pravomoci Olomouce. Nyní však Nejvyšší soud rozhodl přesně opačně.
Foto: Lucie Pařízková, Jan Schejbal