Charita
Spása vagabundů. Jihočeská "matka Tereza"
20.09.2016 06:01 Původní zpráva
Anna Zavadilová z Českých Budějovic se ve vlastním domě stará o bezdomovce. Jsou vážně nemocní, těžce závislí na alkoholu, psychicky labilní. A stát ani nikdo jiný se o ně postarat nechce nebo nedokáže.
Jedním z takových bezdomovců byl například šestapadesátiletý Rostislav Dittrich. Invalida bez nohou, přejel mu je vlak. Těžký alkoholik. Ještě loni v prosinci žebral u českobudějovické hlavní pošty o cigarety. Spal přikrytý dekou na invalidním vozíku v parku nebo u teplovodního potrubí, případně ho zahříval jeho pes.
"Nemůžu říct, že by mi ho bylo líto, to není to správné slovo. Prostě mi připadalo nemorální a nedůstojné, aby člověk v takovém stavu přežíval v dnešní společnosti v Budějovicích na ulici," říká Zdeněk Pumpr z Českých Budějovic. Chtěl invalidovi na vozíku pomoci, najít mu alespoň přes zimu ubytování. Obvolal charity a azylové domy, navštívil magistrát. "Nikdo mě nevyhnal, všichni byli vstřícní, chtěli pomáhat. Jenže mi bylo řečeno, že pro člověka typu Rosti Dittricha není v celém Jihočeském kraji jediné zařízení, které by ho ubytovalo byť jen krátkodobě. To byl pro mě šok," říká Pumpr.
V azylovém domě není bezbariérový přístup. A i kdyby byl, platí v něm přísné předpisy. Klienti "ze zákona" nesmějí do domu přijít pod vlivem alkoholu. A to byl u Dittricha, těžkého alkoholika, nepřekonatelný problém. I ten by se možná dal vyřešit. "Jenže on si kladl další podmínky, třeba že s ním musí být i jeho pes," říká Pumpr.
Vytápěná garáž
Nakonec se ale řešení přece jen nešlo. Kurátorka z magistrátu začala obvolávat soukromé ubytovatele, zda by invalidu na vozíku nepřijali. Bez úspěchu. Až se prosba dostala k Anně Zavadilové. I ta váhala, ovšem jen do doby, než se přijela k poště podívat. "Když Rosťu viděla, rezolutně prohlásila: Tak takhle ne," vypráví Pumpr. Invalidu i s vozíkem a psem naložila do dodávky a odvezla k sobě domů. "Tam ho ubytovala ve vytápěné garáži, žádný komfort, ale Rosťa dostal všechno, co potřeboval. Psa, postel, střechu nad hlavou, někoho, kdo mu včas podá léky a v případě potřeby se o něho postará," říká Pumpr.
CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.