Spolek Benediktus rozšířil chráněné bydlení pro lidi s postižením v Modletíně

Domácí
18. 10. 2024 22:46
Spolek Benediktus rozšířil chráněné bydlení pro lidi s postižením v Modletíně
Spolek Benediktus rozšířil chráněné bydlení pro lidi s postižením v Modletíně

Spolek Benediktus rozšířil chráněné bydlení pro lidi s mentálním postižením v Modletíně na Havlíčkobrodsku. V areálu už trvale žije šest lidí, v novém domě jsou pokoje pro další čtyři. Společenskou místnost v přízemí má spolek v plánu otevírat v letní sezoně i pro veřejnost. Nejdřív by tam chtěl nabízet vlastní výrobky a výhledově i občerstvení. Při dnešním slavnostním otevření domu to ČTK řekl vedoucí komunity Martin Jindra.

Domu se říká Pekárna. "Protože tady původně byl obchod s pekárnou, až do 80. let a místní si na to pamatují," uvedl Jindra. Budova, která byla ve špatném stavu, byla zbouraná. Zůstal základ se sklepem a studánkou, na němž stavbaři vybudovali nový dům s velkou dřevěnou terasou. Samotná stavba začala v červnu 2023.

V domě jsou čtyři pokoje, ubytovaní budou mít v podkroví společnou jídelnu a kuchyňský kout. Podle potřeby jim budou pomáhat asistenti. Žadatelů o bydlení je víc než počet nabízených míst. "Zájem o tu službu je pořád velký," uvedl Jindra. V přízemí je kromě velké společenské místnosti kancelář a pokoj pro hosty nebo dobrovolníky, kteří přijíždějí do Modletína pomáhat i ze zahraničí.

V malé vsi v Železných horách komunita léta zvelebuje území s bývalou farou a lázněmi. Nový dům stál okolo deseti milionů korun, přispěly na něj ministerstvo práce a sociálních věcí, kraj a také desítky dárců. Upravené už je i jeho svažité okolí.

Benediktus byl založený v roce 2000 s cílem pomáhat rodinám s postiženými dětmi. Nejdřív působil jen v Chotěboři. Později koupil bývalou faru a pak i zchátralou budovu někdejších lázní v Modletíně a postaral se o jejich opravy. Kromě ubytovaných využívá služby komunity přes den dalších pět lidí. V Chotěboři je keramická dílna, v Modletíně funguje dílna na výrobu dřevěných hraček, výtvarný ateliér, parta na údržbu zeleně i sušírna ovoce. "Máme tady velký sad, zpracováváme ovoce, nejvíc jablka," doplnil Jindra. Při různých akcích vystupuje kapela BeneBend složená z klientů spolku a jejich asistentů.

V Modletíně, který je dnes částí Rušinova, byly lázně v 18. a 19. století. O tamním vodním prameni se tradovalo, že je léčivý.

Autor: ČTK Foto: ČTK/Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ