Spolupracovník StB: Výbuch paneláku chtěli hodit na Havla
24.04.2010 12:40
Exploze panelového domu v Třinci, při které v roce 1984 zemřelo dvanáct lidí, byla údajně dopředu pečlivě připravená a naplánovaná akce komunistické kontrarozvědky. Tvrdí to alespoň někdejší spolupracovník StB Karel Muroň, podle něhož StB chtěla svést výbuch na skupinu tehdejších chartistů v čele s Václavem Havlem, aby měla záminku tuto skupinu zlikvidovat.
Tragickou událostí, kterou tehdejší úřady uzavřely s tím, že šlo o nehodu, se v těchto dnech začal zabývat policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu. „Zahajujeme v této věci úkony, jakékoliv podrobnosti v tuto chvíli sdělovat nemůžeme," řekla mluvčí celorepublikové kriminálky Pavla Kopecká deníku Právo, který na nové skutečnosti poukázal.
PSALI JSME: V mikulášské věži byla zpřístupněna pozorovatelna StB
Muroň se zhruba před měsícem obrátil na státní zastupitelství v Olomouci se svědectvím, že za výbuchem v Třinci byla ve skutečnosti připravená akce komunistické kontrarozvědky. "Chtěli to svést na skupinu tehdejších chartistů v čele s Václavem Havlem, aby měli záminku tuto skupinu zlikvidovat," vypověděl prý někdejší spolupracovník StB a dodal: "Společně se dvěma Libyjci jsem se měl akce účastnit, ale utekl jsem předtím do Polska, kde jsem vše nahlásil."
Komunistická kontrarozvědka v rámci svých akcí neváhala sáhnout kromě provokací až k únosům. Mluvčí Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Reichl je přesto k novému svědectví velmi skeptický. "Po konzultaci s kolegou považujeme za nepravděpodobné, že by za výbuchem v Třinci stála StB. Znamenalo by to obrovské riziko prozrazení, které by si těžko někdo vzal na triko," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ. Tomu, kdo bude mít zájem případ prostudovat, nicméně archiv bezpečnostních složek poskytne všechny potřebné materiály.
Také někteří pamětníci výpověď Muroně spíše zpochybňují. „Na tu událost si pamatuji, tenkrát se opravovala u čtyřpatrového paneláku přípojka plynu a dělníci tam nechali odkrytou trubku, ze které pak utíkal plyn do domu. Spekulacím o zapojení StB absolutně nevěřím," řekl například tehdejší pracovník místního Okresního ústavu národního zdraví Emil Švarný, který dnes působí v regionu jako státní zástupce.
Událost se stala 14. června 1984 v Třinci-Lyžbicích na Frýdecko-Místecku. Kromě dvanácti mrtvých za sebou výbuch plynu nechal také devět raněných a dodnes je tak považován za nejtragičtější na našem území.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.