Srážka tramvají v Ostravě: tři lidé zemřeli
11.04.2008 18:53 Aktualizováno 12.04. 09:45
Tři mrtvé a osmatřicet zraněných si vyžádala srážka dvou tramvají v Ostravě. Třináct lidí je zraněných těžce. Tramvaje linky číslo 5 se srazily v 17.53 mezi zastávkami Poruba koupaliště a Vřesina. Na místě zemřelo jedno dítě a důchodce, kterému bylo sedmdesát devět let, v ostravské nemocnici pak jeho těžce zraněná manželka.
Údaje o počtu obětí se po nehodě několikrát měnily. Na počátku přicházela informace o čtyřech mrtvých. Kolem tři čtvrtě na devět však byla potvrzena informace o dvou obětech přímo na místě neštěstí. Tělo čtyřletého dítěte se záchranářům podařilo vyprostit až kolem půl jedenácté v noci. V nemocnici v Porubě podlehla těžkým zraněním žena. Těsně před půlnoci hasiči od sebe oddělili vozy. Nenašli žádnou další oběť. Práce na trati pokračují i dnes ráno.
FOTOGALERII NAJDETE ZDE
Téměř čtyři desítky zraněných převezli záchranáři do třech ostravských nemocnic. Lékaři Městské nemocnice v Ostravě-Fifejdách ošetřili celkem 11 lidí, devět z nich leží na několika odděleních. Podle mluvčí nemocnice Marie Dlabalové už nejsou ohroženi na životech.
"Nejčastěji měli poraněný hrudník a krční páteř, dále zlomené končetiny. Mezi zraněnými byla i těhotná žena, která měla v neštěstí štěstí. Kovová tyč jí zasáhla rameno, aniž by poranila plíce. Žena porodila císařským řezem holčičku, která je na jednotce pro nedonošené děti," upřesnila mluvčí. V nemocnici byl poprvé použitý takzvaný krizový traumatologický plán, připravený pro mimořádná hromadná neštěstí. "Během 20 minut se sešel tým 40 zdravotníků, kteří společně zachraňovali lidské životy," dodala.
V ostravské fakultní nemocnici ošetřili lékaři 23 zraněných, šest z nich hospitalizovali. Podle mluvčího nemocnice Tomáše Oborného by se jejich stav už neměl zhoršovat. Ve stabilizovaném stavu jsou také dva zranění ve Vítkovické nemocnici - čtrnáctiletá dívka s lehkým otřesem mozku a jednačtyřicetiletý muž s naraženým hrudníkem a tržnou ránou na hlavě, upřesnil mluvčí nemocnice Tomáš Želazko.
Pro příbuzné zraněných byla zřízena krizová linka, na kterou se mohou obráti pro informace: 974 723 202.
Vyprošťování zraněných trvalo záchranářům skoro tři hodiny. Tramvaje totiž byly zaklesnuté do sebe a velmi poničené. "Vyprostili jsme celkem třináct lidí. Na místě bylo patnáct hasičských vozů, deset sanitek a vrtulník," řekl serveru TÝDEN.CZ operační důstojník hasičského záchranného sboru Ivan Marek.
K nehodě došlo v zatáčce trati u pole poblíž porubského koupaliště.
"Na místě je chaos. Právě přistává vrtulník záchranářů. Hasiči vyprošťují zaklíněné cestující," popisoval situaci reportér serveru TÝDEN.CZ.
Nehoda je podle něj na místě přirovnávána k leteckému neštěstí. Tramvaje se totiž srazily v polích, kam je těžký přístup. Všude kolem místa srážky ležely na zemi zranění, které ošetřovali záchranáři. "Na poli jsou také sedačky z tramvaje, které tam odhazovali záchranáři během vyprošťování," hlásil reportér serveru TÝDEN.CZ.
Nehody tramvají |
Nejtragičtější nehoda tramvaje za posledních 50 let se odehrála 17. února 1982 v Praze na Špejchaře. Tramvaj č. 26 zde vykolejila a převrátila se. Sedm osob zahynulo, 12 těžce zraněných bylo převezeno do nemocnice a 43 cestujících i řidič vyvázli s lehkými zraněními. Řidič si nevšiml, že výhybka není nastavená na přímý směr.
Ještě horší následky měla havárie tramvaje v Ústí nad Labem 13. července 1947. Tzv. bukovská tragédie se odehrála na lince č. 1, která spojovala okrajovou část Ústí Bukov s Telnicí a sloužila výletníkům. V tramvaji, jež byla tehdy skoro dvojnásobně přeplněná, zahynulo 30 lidí. |
Nehodu zavinil podle mluvčího drážní inspekce jeden z řidičů. "Nehoda se stala na místě, kde je pouze jednokolejná trať. Řidič, který jel ze zastávky Zátiší na Vřesinskou, zřejmě nerespektoval signalizační světlo a vjel do zákazu. Tramvaje se pak čelně srazily," vysvětluje mluvčí drážní inspekce Zdeněk Neusar.
Nárazová rychlost, která se vypočítává jako součet rychlostí obou tramvají, byla podle Neusara 70 kilometrů za hodinu.
Mohla však být ještě vyšší. Tramvaje zde běžně jezdí rychlostí až 60 kilometrů za hodinu.
"Řidiči se uviděli na vzdálenost asi sedmdesáti metrů, takže ještě stačili trochu brzdit," řekl mluvčí drážní inspekce Neusar.
Na místě neštěstí byl i ostravský primátor Petr Kajnar. "Oceňuji velmi výstup záchranářů, terén je zde těžký, kolem jsou pole, takže to měli složité," uvedl. Slíbil také, že kvůli nehodě se v sobotu sejde mimořádná komise, která by měla kromě jiného jednat také o odškodném pro oběti nehody. Vlastníkem Dopravního podniku je město Ostrava.
K tragické nehodě se vyjádřil také premiér Mirek Topolánek, kterého zpráva o neštěstí zasáhla na pracovní návštěvě Řecka. "Velmi mě zasáhlo, co se stalo. Lituji všech zraněných a chtěl bych touto cestou vyjádřit upřímnou soustrast pozůstalým rodinám obětí," sdělil v tiskovém vyjádření premiér.
Na místě nehody byl také tým psychologů, který utěšoval lidi zaklíněné v tramvajích. "Někteří tam byli až dvě hodiny, což je hodně traumatické. Nemohli jsme k nim přímo, tak jsme se jim snažili poskytnout pomoc alespoň na dálku," řekl serveru TÝDEN.CZ jeden z členů týmu Lukáš Humpl. Poté se psychologové přesunuli do nemocnic, kde se očekával velký nápor příbuzných.
Foto: ČTK, repro ČT24, Dopravní podnik Ostrava
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.