Pavel Šrytr, obžalovaný z vraždy jednoho z údajných bossů českého podsvětí Antonína Běly, neuspěl s ústavní stížností proti vazbě. Bělu někdo zastřelil v roce 1996, policisté případ dořešili až těsně před promlčením. Letos v březnu státní zástupci poslali k soudu obžalobu na Šrytra a údajného komplice Jána Kaca.
Do vazební cely se Šrytr dostal v březnu 2016, v listopadu Okresní soud Praha-východ zamítl žádost o propuštění a nepřijal záruku 53 lidí z neregistrovaného spolku Veteráni URNA a přátelé. Trvání vazby potvrdil i Krajský soud v Praze.
Podle Šrytra nic nenasvědčovalo tomu, že by mohl uprchnout do zahraničí, k pokračování vazby proto podle něj nebyl důvod. Podle ústavních soudců ale justice vysvětlila, které okolnosti vzala v potaz. "Tento závěr přitom byl dán na základě logických argumentů a byl učiněn s vyšší mírou pravděpodobnosti, a byl tak zde dán preventivní charakter vazby," stojí v usnesení.
Šrytr kriticky poukazoval také na to, že Kaco se z vazby na rozdíl od něj dostal. "Ani v tomto nemůže Ústavní soud stěžovateli přisvědčit, neboť z odůvodnění soudů je zřejmé, že posuzovaly dané okolnosti individuálně, jak je nutné pro rozhodování o vazbě," napsali ústavní soudci.
Šrytr v minulosti pracoval jako Bělův osobní strážce, jako bodyguard se živil i Kaco. Policisté oba loni zadrželi na základě nových svědeckých výpovědí, které se podařilo detektivům získat.
Vraždu Běly provedlo maskované komando. Skupina vnikla o sobotní noci do Bělova domu a podle tehdejších informací médií si odnesla i mnohamilionový lup. Běla zemřel na následky střelných poranění, které mu pachatelé způsobili několika dávkami ze samopalu.
V médiích se tehdy objevovaly informace, že za vraždou Běly stál kontroverzní podnikatel František Mrázek. Ten byl zavražděn o deset let později. Mrázka po vraždě Běly chránil právě Šrytr. Na objasnění případu se podílel speciální policejní tým Tempus, který v roce 2013 vznikl na policejním prezidiu. Jeho cílem je vyšetřovat letité kauzy uzavřené bez úspěchu.