Ukázky bojů na barikádách na konci druhé světové války omezí v Praze 4 od 7. do 9. května automobilovou dopravu. Ve čtvrtek 8. května, nebudou kolem nuselské radnice jezdit ani tramvaje. Nahradí je autobusová linka X19. Vyplývá to z informací zveřejněných na webu Prahy 4 a městském webu opravujeme.to. Jedna z největších ukázek bojů se bude v nuselských ulicích konat po 25 letech. Pořadatel očekává desetitisíce návštěvníků.
Omezení začnou platit ve středu 7. května ve 12:00 hodin, od kdy bude zákaz vjezdu a parkování v několika lokalitách. Konkrétně jde o ulici Žateckých od křižovatky s ulicí Petra Rezka za kruhový objezd, ulici Pod Sokolovnou od budovy číslo 706/1 po dům číslo 585/13, ulici Na Květnici v úseku kolem sokolovny po dům číslo 5 a parkovací místa v ulici Táborská u Mateřské školy Prospekt. Kvůli instalaci LED obrazovky bude omezený průchod po chodníku v Táborské před budovou číslo 940/31. Ulice je nutné uvolnit kvůli přivážení techniky a dalšího vybavení nutného k vytvoření barikády a historické scény. Zákaz vjezdu i parkování bude ve vyjmenovaných místech platit do pátku 9. května do 12:00 hodin.
Ve čtvrtek 8. května bude zákaz vjezdu a parkování rozšířen na celou ulici Pod Sokolovnou, Petra Rezka, Na Květnici, Lounských, parkoviště u Vrchního státního zastupitelství v Táborské a Táborskou mezi náměstím Generála Kutlvašra a náměstím Hrdinů. Tramvajový provoz na trati kolem nuselské radnice do Vozovny Pankrác bude přerušen 8. května mezi 13:00 a 18:00. Zavedena bude náhradní autobusová linka X19.
Akce Barikáda 2025 se bude konat ve čtvrtek 8. května od 8:00 do 18:00 v ulicích Táborská, Petra Rezka, Na Květnici a náměstí Generála Kutlvašra. Vrcholem dne bude zinscenovaný boj o barikádu. Veřejnost uvidí v ulicích původní vojenskou techniku a téměř 400 účinkujících v dobových uniformách. Bojové scény budou promítány na velkoplošných obrazovkách. "Živou připomínkou událostí z května 1945 chceme vzdát hold nejen padlým bojovníkům z Pražského povstání, ale i zavražděným civilistům, mužům, ženám i dětem, a připomenout nám všem, že jejich oběť v boji za svobodu nebyla a nesmí být zbytečná," uvedl starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Vstup na akci je zdarma.
Pražské povstání začalo 5. května 1945. Povstalcům se podařilo přimět Němce ke kapitulaci, zabránit mnohonásobně většímu krveprolití a vyprovokovat i rychlejší zásah Rudé armády. Komunistický režim po únoru 1948 velitele povstání generála Karla Kutlvašra odsoudil k doživotnímu vězení, perzekvováni byli i další představitelé povstalců. Povstání v hlavním městě předcházela řada vzpour po celém území protektorátu. Výročí Květnového povstání českého lidu je významným dnem.