Stav Václava Havla je vážný. Dýchat mu pomáhá maska
14.01.2009 10:49 Původní zpráva Aktualizováno 14.01. 18:30
Zdravotní stav Václava Havla je vážný, v tomto okamžiku však není v ohrožení života. Lékaři jej nechali převézt na ARO motolské nemocnice a obávají se rozšiřování zánětu v plicích. Nyní s jeho léčbou radí čtrnáctičlenné konzilium, ve kterém zasedají lékařské špičky.
"Stav pana prezidenta je vážný. Velmi snadno se v jeho neokysličené části plic vytváří zánět, který situaci zhoršuje. Snažíme se to zvládnout silnými antibiotiky a další léčbou," oznámili lékaři z konzilia. "Podobnou komplikaci jsme viděli několikrát, objevila se vždy po chirurgickém zákroku," dodal špičkový odborník na chirurgii hlavy a krku Jan Betka.
ČTĚTE TAKÉ: Exprezident Havel prodělal operaci kvůli zánětu
"V současné době je jeho stav stabilizovaný, není v ohrožení života," dodali lékaři. Bolesti jej netrápí. Nicméně odborníci se velmi obávají, že se zánět rozšíří z pravé plíce do okrsků plíce levé. "Pak by jeho stav byl velmi neblahý," uvedla Martina Pelichovská, primářka z Anesteziologicko-resuscitačního oddělní.
Havlovi se těžce dýchá. "Musíme si pomáhat neinvazivní ventilací," řekl fyzioterapeut Pavel Kolář. Exprezident má proto nasazenu speciální masku. Lékaři mu totiž nechtějí zavést do krku tradiční dýchací trubici napojenou na dýchací přístroj, protože právě na přední straně krku měl malý absces, který celou situaci odstartoval.
VIP pacient
Čtrnáctičlenné lékařské konzilium se bude scházet jednou denně. Zasedají v něm mimo jiné Pavel Pafko či špičkový odborník na chirurgii hlavy a krku Jan Betka. Nechybí ani známý fyzioterapeut Pavel Kolář. "U komplikovaných pacientů se svolávají konzilia," vysvětlovali lékaři. "Protože je Václav Havel významným člověkem, jsou v konziliu lékařské kapacity."
ČTĚTE TAKÉ: Havel je v nemocnici kvůli srdečním potížím
Z Evropského parlamentu ve Štrasburku popřál Havlovi brzké uzdravení český premiér Mirek Topolánek. Poslanci jej za to odměnili potleskem. Podle Topolánka Havel symbolizuje mimo jiné pád železné opony a je vůbec prvním Čechem, který v Evropském parlamentu vystoupil.
Kdo léčí Havla? |
Martin Holcát - šéf konzilia, léčebně preventivní náměstek Motola Martina Pelichovská - primářka ARO Jan Betka - šéf ORL kliniky Pavel Kolář - fyzioterapeut Pavel Pafko - elitní chirurg Jiřina Bartůňková - odbornice na imunilogii Tomáš Bouzek - neurolog Jan Bytešník - specialista z kliniky kardiologie Ikem Milan Kvapil - přednosta interní kliniky Otakar Nyč - odborník na mikrobiologii Miloslav Roček - expert z traumatologického oddělení |
Václav Havel absolvoval v pondělí drobnou operaci, mluvčí nemocnice Eva Jurinová řekla, že exprezident je v péči lékařů kliniky ORL a jeho stav je v této chvíli stabilizovaný, ale vážný. Podle jednoho z ošetřujících lékařů docenta Borise Šťastného začaly Havlovy potíže před několika dny tlakem v krku a problémy s polykáním.
Dlouhodobé trápení
Havel ležel naposledy v nemocnici přibližně před rokem, v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny byl na přelomu ledna a února léčen po akutním zánětu průdušek komplikovaném srdeční arytmií.
Zdravotní potíže trápí Havla řadu let. Velké problémy měl v roce 1998, kdy po operaci tlustého střeva nastaly pooperační potíže a prezident byl po určitou dobu v ohrožení života.
V minulosti mu lékaři kvůli zhoubnému nádoru odebrali velkou část pravé plíce. Trpí chronickou bronchitidou. Havla už dříve sužovaly i srdeční potíže, dýchací problémy například v roce 2004 zkrátily jeho návštěvu v Indii.
Foto: Jan Zatorsky, AP, ČTK, Robert Zlatohlávek
1