Stávka skončila. Ukázala slabost odborů
24.06.2008 18:10 Analýza
Odboráři symbolicky zahrozili vládě. Přestože se chlubí milionem účastníků ve stávce, práci ve skutečnosti přerušilo něco přes tři sta tisíc lidí. Zbytek s protestem sympatizoval. Výsledek? Ministr práce Petr Nečas nechystá úpravu reforem, odboráři sami přiznávají, že to ani nečekali. Sečteno, podtrženo: stávka nepřinesla kromě problémů s dopravou žádný hmatatelný výsledek.
Poté, co odboráři sečetli milion protestujících, přispěchali s varováním. "Pokud by se vláda snažila prosadit něco, co se týče důchodové reformy či zdravotnictví, a mělo by to zhoršit pozici zaměstnanců, znamenalo by to naši razantní odezvu," řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Milan Štěch.
Žádný efekt? Nechtěli jsme škodit
Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas však nad stávkou mávl rukou. "V téhle zemi pracuje pět milionů lidí. A navíc odborářské počty ohledně množství protestujících mi příliš nevycházejí," zpochybnil sílu protestu Nečas.
VIDEO ZE STÁVKY ZDE
Že stávka do života země nijak razantně nezasáhla, potvrdil i bývalý ministr financí z vlády ČSSD Pavel Mertlík. "Vliv hodinové stávky na národní hospodářství je zanedbatelný, v ročním úhrnu hospodaření firem i stávkujících zaměstnanců prakticky nehraje žádnou roli, řekl nynější hlavní ekonom Raiffeisenbank Mertlík.
ČTĚTE TAKÉ: Odboráři blokovali pražskou magistrálu balíky slámy
Odboráři to ospravedlňují tím, že nechtěli škodit lidem a ochromit průmysl. Pravda je však taková, že stávkující měli problémy sami se sebou. "Je nás tu na místě asi osm a stávkujeme. Celkově to nedokážu posoudit. Podívejte, támhle jede kolega s číslem, ten nestávkuje. Je ostuda, že se nedokážeme v jedné firmě dohodnout. To chtějí jít do důchodu v pětašedesáti a nechat se odřít?" rozhořčil se jeden ze stávkujících řidičů autobusů na pražském smíchovském nádraží.
Jeho slova dokládají, jak pracovníci ke stávce přistoupili. Podobně tomu bylo i ve firmách, kde si zaměstnanci vyjednali nové kolektivní podmínky a lepší platy. Také se ke stávce nepřipojili, aby své zaměstnavatele nenaštvali. Většina zdravotníků také dnes pracovala, ke stávce se připojili jen vylepením plakátů. A železniční odboráři, kteří stojí mimo ČMKOS, protest den předem odvolali. Stávkoval jen radikální svaz strojvůdců. Proto také není jisté, zda se odborářští bossové pustí na podzim do velkého protestu, síla a jednotnost odborů není výrazná.
Výsledek? Nula
Zda protestující aktuálně něčeho dosáhli, je velmi nejisté. Zákonodárce teď čekají prázdniny a o ničem nebudou rozhodovat. Ani pak se nedá předpokládat, že by šli odborářům na ruku. "Nemají si na co stěžovat. Každý zákon jsme s nimi projednávali. Možná byli zvyklí, že je předchozí vlády poslouchaly, u nás mohou čekat jen standardní komunikaci," řekl Petr Nečas.
FOTOGALERIE ZABLOKOVANÉ MAGISTRÁLY NAJDETE ZDE
DALŠÍ FOTOGRAFIE ZDE
Protest nezviklal ani premiéra Mirka Topolánka: "Když si uvědomím, že z padesáti tisíc zaměstnanců Českých drah jich stávkuje tisícovka, tak mi dnešní stávka nedělá starosti," řekl premiér.
Podle Nečase měla stávka politický podtext. "Je mimo vší pochybnost, že byla politická," prohlásil Nečas. Neřekl to poprvé. S odboráři si tento argument vyměňuje při každé neshodě. Viní je z napojení na ČSSD, předseda ČMKOS Milan Štěch je totiž i senátorem za ČSSD. Odboráři však argumentují tím, že i v jejich řadách byli politici ODS. "A nikdo nás z napojení na ně neobviňuje," uvedl předseda Odborového svazu Kovo Josef Středula. Jmenoval například moravskoslezského hejtmana Evžena Tošenovského, který byl v odborech aktivní.
Foto: Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.