Letouny CASA
Stíhání Parkanové jde do finále. Ozvala se cizina
03.02.2014 06:15 Původní zpráva
Případ někdejší ministryně obrany a exposlankyně za TOP 09 Vlasty Parkanové, která je více než rok a půl trestně stíhána kvůli údajně předraženému nákupu vojenských letounů CASA, se chýlí k závěru. Po řadě urgencí dostalo pražské vrchní státní zastupitelství materiály z ciziny. On-line deníku TÝDEN.CZ to sdělil Marek Bodlák, ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality.
"Odpovědi na žádosti o právní pomoc již byly doručeny ze všech dožádaných zemí," konstatoval Bodlák, avšak další podrobnosti k jejich obsahu neprozradil.
Obhájce bývalé vysoce postavené političky Tomáš Sokol on-line deníku TÝDEN.CZ řekl, že mu vyšetřovatel ani dozorový žalobce dosud neumožnili, aby se s materiály, které obdrželi ze zahraničí, seznámil. Proto se k nim nemůže nijak vyjádřit. Jak již dříve uvedl, neočekává, že by dotazované země k inkriminovaným letounům prozradily něco zásadního. "Nedovedu si představit, že by nějaká armáda třeba prozradila, za kolik letadla nakoupila. To by bylo na popravu pro ministra obrany," zažertoval právník. "Nyní čekám, zda mi přijde nějaké vyrozumění, a pak se s tím seznámíme," uvedl a dodal: "Nejsme nyní pouštěni do spisu, protože tvrdí, že z něj něco prozradíme. Tím se vracíme do 50. let, do dob inkvizice."
Právní pomoc byla vyžádána z několika evropských států, které mají se stroji CASA co do činění. Jde o Španělsko, Finsko či Portugalsko. Španělé armádní letouny vyrobili; Portugalci a Finové je podobně jako Česko také zakoupili.
Tomáš Sokol je od počátku přesvědčen, že jeho klientka žádný trestný čin nespáchala. "Nevím, co s tím chtějí udělat. Nenašel se jediný svědek, který by jen naznačil, že někde nastala chyba, natož někoho, kdo by kvalifikovaně upozornil na to, že by cena nemusela být v pořádku," podotkl.
"Cena podle všeho v pořádku byla. Posudek, který tvrdí, že cena byla předražená asi o půl miliardy, byl hned v počátku případu vzat jako axiom. A nyní se již mluví jen o tom, zda za to může paní ministryně. Popravdě řečeno, tento posudek je značně přitažený za vlasy. Ostatní znalci říkají, že takto se to vůbec nedalo oceňovat," upozornil Sokol.
Je obsah spisu osobní údaj?
Vlasta Parkanová čelí společně se svým obhájcem kromě trestního stíhání i výpadům úřadů kvůli tomu, že na svých stránkách www.parkanova.cz zveřejnila části některých protokolů z výslechů v kauze CASA. Vyšetřovatel případu Jiří Mazánek k tomu uvedl: "Zveřejnění části spisového materiálu, a to ještě selektivní, ovlivňuje právě probíhající vyšetřování. Neboť zveřejnění vybrané části spisového materiálu v přípravném řízení, které je ze své povahy a ustanovení v trestním řádu neveřejnou fází trestního řízení, může ovlivnit subjektivní vnímání a následnou výpověď ještě dosud nevyslechnutých svědků nebo osob zpracovávajících dožádání policejního orgánu. Proto vás vyzývám, abyste upustila od tohoto svého jednání, kdy působíte na dosud nevyslechnuté svědky a další osoby, které jsou v rámci přípravného trestního řízení dožádány, a můžete tak mařit objasňování skutečností důležitých pro trestní řízení."
Advokát Sokol je přesvědčen, že jeho klientka má právo uveřejnit části spisového materiálu ze své kauzy, v níž se cítí naprosto nevinná. "Domnívám se, že tuto věc s paní Parkanovou dotáhneme až k Ústavnímu soudu. Pokud nepovolí úřad nebo soud. Jsem přesvědčen, že účastník má právo se o vyšetřování bavit. Není možné, aby tvrdili, že obsah protokolu je osobním údajem, a ty se nesmějí zveřejňovat," konstatoval. Jak řekl, podali rozklad proti verdiktu Úřad na ochranu osobních údajů. "Nedělám si iluze o tom, jak rozhodne. Pokud nám pak nevyhoví Městský soud v Praze, podáme kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu."
Bývalou šéfku resortu obrany Parkanovou viní kriminalisté ze zneužití pravomoci veřejného činitele kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu strojů. Kabinet Mirka Topolánka tak v roce 2009 vydal prostřednictvím firmy Omnipol za čtyři vojenské letouny CASA celkem 3,5 miliardy korun. Suma byla podle policie přemrštěná a při nákupu vznikla škoda 658 milionů korun. Společně s Parkanovou je stíhán ještě někdejší ředitel sekce vyzbrojování Jiří Staněk. Obviněni jsou od loňského července. Parkanová byla vydána poslanci k trestnímu stíhání a následně rezignovala na funkci místopředsedkyně sněmovny, nikoli však na poslanecký mandát; loni jej už neobhajovala.
Někdejší ministryně byla vyslechnuta dvakrát. Poprvé po zahájení stíhání, podruhé loni na jaře. Parkanová je přesvědčena, že se trestného činu nedopustila, a vinu odmítá i Staněk.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.