Opožděné platby
Stovkám dětí hrozí ústav. Klokánky nedostaly peníze
14.02.2013 15:12 Rozhovor
Klokánky, které se starají o ohrožené děti nebo děti bez rodiny, jsou v kritickém stavu. Chybí jim pět milionů, aby mohly svým zaměstnancům uhradit mzdy aspoň za prosinec. "Polovina krajů, které nám mají zasílat státní příspěvek, nám peníze neposlala," říká Marie Vodičková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí, který zařízení provozuje.
V jakém finančním stavu jsou v současné době Klokánky?
V kritickém, protože nám kvůli novele zákona o sociálně-právní ochraně dětí nebyl vyplacen státní příspěvek. Novela totiž zrušila lhůtu, dokdy má být vyplacen. Když je to například příspěvek za prosinec, tak jsme ho dostávali v lednu a byl použit na prosincové mzdy a náklady. Ale teď ho můžeme dostat třeba v létě a zákon se nijak neporuší, protože lhůty správního řízení jsou "natahovací".
Kolik vám tedy chybí?
Státní příspěvek nám zatím nezaslala polovina krajů. Se zpožděním jsme zatím dostali asi jenom pět milionů korun, ten zbytek do deseti milionů nám nepřišel. Kvůli tomu jsme nebyli schopni zaplatit mzdy za prosinec více než stovce zaměstnanců. Samozřejmě nedostali ani peníze za leden.
A co z toho pro Klokánky plyne?
Hlavně pro ty zaměstnance to znamená velmi nepříjemnou situaci. Trochu jsme se toho obávali, takže v současnosti všichni pracovníci kromě těch, kteří jsou placeni z projektů, pracují na dohodu o provedení práce. Takže zatím nemají možnost podat okamžitou výpověď. Ale když skončí možnost zaměstnávat je na dohodu, což bude na konci března, měli by opět dostat pracovní smlouvy. Když ale nebudeme mít peníze, tak budeme muset skončit.
A co by to znamenalo pro děti?
Musely by jít do ústavní výchovy. Ale obávám se, že teď, když máme 580 dětí, by snad ani nebylo dost volných míst v ústavech.
Většina lidí se v tom asi moc orientovat nebude. Jaký je rozdíl mezi Klokánky a ústavy?
Klokánky poskytují rodinnou péči. Maximálně o čtyři děti různého věku se v samostatných bytech starají "tety". Vaří jim, nakupují, pečují o domácnost a to dítě vidí, jak funguje běžná rodina. Ty "tety" jsou tam celý týden, další týden je vystřídá jiná a ta první má potom zase týden volno. Pak máme také několik manželských párů, které se starají o děti trvale. Ale většinou je to na bázi dvou "tet", které se střídají po týdnu. Je to pro děti šetrnější a velmi blízké rodině, což se většinou v ústavech nedaří zajistit, protože tam je dětí ve skupině osm.
A zkoušeli jste jednat s ministerstvem nebo kraji?
Všechny kraje jsem na to písemně upozorňovala a žádala je o zálohu. Už loni v září jsem žádala tehdejšího ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka o mimořádnou dotaci, která by ten výpadek nějak pokryla. A pan ministr odpověděl, že mám zbytečné obavy a naopak to bude pružnější a rychlejší. Ještě ke všemu jsme letos dostali od ministerstva práce o 8,5 milionu nižší dotace než loni. Loni na Klokánky bylo 22,5 milionu, letos čtrnáct.
Na čem tedy budete šetřit?
Opravdu se snažíme, ale už se víc šetřit nedá. Zachraňuje nás to, že nás podporuje veřejnost - máme totiž sbírkový účet. Máme tak peníze aspoň na potraviny, na energie zejména tam, kde nám vyhrožují, že už nám to dopojí. Je to opravdu těžké a člověk nic jiného nedělá, než že přemýšlí, kde vzít peníze na nejakutnější platby. Je to hrozná situace. Já jsem na to opakovaně poslance upozorňovala. Například paní poslankyně Kohoutová mi říkala, že mám moc pesimistické vidění, že to bude dobré. Dobré to ale opravdu není.
Obrátíte se na poslance, aby to nějak změnili novelou a vrátili tam původní termín?
Uvažuji o tom, že bych poslance o důsledcích vyrozuměla. Ale než bude novela, tak to je záležitost na x měsíců. Jediná záchrana je, že ministerstvo uzná, že Klokánky jsou bližší rodině než ústav, a doplatí nám dotaci na úroveň loňského roku nebo poskytne překlenovací úvěr, abychom mohli zaměstnancům uhradit mzdy. Oni jsou totiž na mzdě závislí a my nemáme možnost vzít si ty peníze někde jinde.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.