Stovky soudců poslaly majetková přiznání. Zbytečně
02.07.2008 15:43 Původní zpráva Aktualizováno 02.07. 16:36
V Senátu se sešlo ke třem stovkám majetkových přiznání soudců. Poslanci přitom od 20. června lidem v talárech povinnost zveřejňovat příjmy zrušili. Dokumenty však chodily do kanceláře imunitního a mandátového výboru průběžně od ledna, většina jich skončí v archivu.
Zpracování a digitalizaci senátorských majetkových přiznání má na starosti tajemnice senátního mandátového a imunitního výboru Dana Šedivá. Kromě jednaosmdesáti formulářů od zákonodárců se v její kanceláři ve druhém patře Kolowratského paláce sešlo také několik stovek formulářů od soudců.
"Začaly chodit už v lednu, postupně se jich shromáždilo ke třem stovkám," řekla Šedivá on-line deníku TÝDEN.CZ. Soudci přitom (podobně jako státní zástupci) nakonec o povinnost zveřejňovat své majetkové poměry přišli - novela zákona o střetu zájmů začala platit 20. června.
Kromě soudců se ke svým majetkovým poměrům přiznaly také desítky státních zástupců. Vyplněné formuláře zasílali žalobci v době, kdy jim to zákon ještě přikazoval, na ministerstvo spravedlnosti. "Na podatelně našeho úřadu se sešlo pár desítek majetkových přiznání," potvrdil on-line deníku TÝDEN.CZ Pavel Hájek z tiskového odboru.
V původním znění zákona bylo, po vzoru třeba Slovenska, že své příjmy budou dávat k nahlédnutí nejen politici, ale také tisíce justiční pracovníků, soudců a žalobců (státní zástupci měli svá přiznání posílat na ministerstvo spravedlnosti, soudci do Senátu). Ti se však vzbouřili a s poukazem na to, že by se tak nahrávalo mafiánům a zločincům, prolobbovali změnu zákona.
Prezident Václav Klaus novelu zákona o střetu zájmů vetoval, protože se mu nelíbilo, že majetková přiznání musejí podávat mimo jiné i ředitelé základních a středních škol. Poslanci ovšem zkraje června jeho veto přehlasovali. Pedagogové tak mají smůlu.
A co se bude s majetkovými přiznáními soudců dít? "Co dorazilo před 20. červnem, bude uloženo v senátním archivu. Formuláře, které přišly později, jsem vracela s vysvětlovacím dopisem od předsedy Senátu," dodala Šedivá.
Obdobný osud čeká i majetková přiznání žalobců - jejich formuláře skončí v archivu ministerstva spravedlnosti. "Všechny formuláře dorazily před 20. červnem, tedy v době, kdy měli státní zástupci povinnost formuláře vyplňovat. Proto přiznání budeme archivovat," vysvětlil Hájek.
DÁLE ČTĚTE: Šéfy stran spojují dluhy, Čunek zdědil dům
Lhůta na dodání majetkových přiznání vypršela politikům s posledním červnovým dnem. Dokumenty poslanců, senátorů či vysokých státních úředníků jsou (či budou) zveřejněny na internetu, přiznání místních politiků si zájemci mohou přečíst na městských úřadech.
Foto: Profimedia.cz, Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.