Zneužití pravomoci
Strážníci v Čáslavi porušují kvůli starostovi zákon
16.02.2015 07:00 Původní zpráva
Městští policisté z Čáslavi chránili firmu úzce spjatou se starostou Jaromírem Strnadem (ČSSD) tak intenzivně, až u toho dvakrát porušili zákon. Vyšetřování dopadlo absurdně. Strážníky měl potrestat starosta Strnad. Výsledek? Městská policie se ničeho nedopustila.
Čáslavští strážníci prověřovali reportéra TÝDNE. V registru vozidel si zjistili značku jeho vozu, údaje o majiteli si ale nenechali pro sebe. V rozporu se zákonem je nahlásili lidem, o nichž časopis chystal článek. Jejich postup se nezamlouvá Mileně Bačkovské, vedoucí oddělení obecní policie na ministerstvu vnitra.
Nic to ale nemění na skutečnosti, že dosud nikdo z bezpečnostních složek nepoukázal na chybu a nezakročil, aby se podobné zneužívání pravomoci strážníků neopakovalo. Přestože TÝDEN na postup Městské policie Čáslav několikrát upozorňoval. Prověřování vedené na několika stupních policejní hierarchie ale nemá ani cenu těch desítek listů papíru, které policisté popsali. Záležitost nakonec předali k vyřešení člověku, který má na rozpoutání incidentu značný podíl - starostovi Čáslavi Jaromíru Strnadovi (ČSSD).
TÝDEN se proti postupu radnice a strážníků neohrazoval samoúčelně. Chtěl zjistit, co všechno si může dovolit městská policie a zda na její chování dohlíží účinná kontrola.
Výsledek není příliš povzbudivý: strážníkům stačí, aby je důsledně kryl starosta. Z událostí v Čáslavi je navíc patrné, že starostům lze velmi těžko zabránit, aby městskou policii používali jako soukromou bezpečnostní službu.
O konci vyšetřování se redakce dověděla na konci ledna. "Z výše uvedeného je zřejmé, že strážník Miroslav Bíža se nedopustil žádného protiprávního jednání," napsal v oficiálním vyjádření místostarosta Čáslavi Vlastislav Málek (ČSSD).
Policejní únik
Případ se začal odvíjet v srpnu 2014. TÝDEN měl podezření, že se starosta Strnad zbavil stavební firmy TES Čáslav jen naoko. Oficiálně ji prodal své matce. Redakce však potřebovala prověřit, zda se ve skutečnosti nepodílí na každodenním chodu firmy.
Společnost se totiž dostala jako subdodavatel k městským zakázkám, z nichž utržila desítky milionů korun. Pokud by se podařilo prokázat starostovu přímou spolupráci s firmou, znamenalo by to, že muž z radnice ovládá celý řetězec městských zakázek od zadání přes jejich stavbu až po zaplacení a zisk.
Reportéři TÝDNE podezření o starostových aktivitách potvrdili (TÝDEN č. 31, 2014). Sledovali Strnada po několik dní, během nichž zjistili, že do firmy dochází každé ráno ještě předtím, než usedne do svého křesla na radnici. Vracel se i v poledne a v podniku své matky končil pracovní den. Reportéři také detailně mapovali aktivity firmy po celém městě.
Zhruba týden trvající prověřování utnul 19. srpna konflikt v areálu firmy. Na pozemek, od jehož návštěvy neodrazuje žádné varování nebo značka, vjel reportér ve služebním voze, aby si nafotografoval také prostory, v nichž TES Čáslav pracuje. Zaměstnanci firmy se zajímali, proč si reportér pořizuje snímky. Po krátké výměně názorů reportér ze stavebního dvora odjel.
* Jak focení areálu firmy vygradovalo?
* Jak zneužil starosta svou pravomoc?
* Jak je možné, že čáslavští strážníci fungují jako soukromí detektivové pro starostu?
* Je vůbec možné strážníky potrestat, když to má v kompetenci starosta, který protiprávní praktiky iniciuje?
Odpověď na tyto a další otázky najdete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází již toto pondělí 16. února 2015.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.