Naděje a odpuštění. To byly hlavní myšlenky mše za sedm obětí železničního neštěstí, které se minulý pátek stalo ve Studénce na Novojičínsku. Do tamního kostela svatého Bartoloměje přišly dvě stovky lidí, převážně místních obyvatel. Mši celebroval ostravsko-opavský biskup František Lobkowicz a biskupka Československé církve husitské Jana Šilerová.
Před oltářem kostelíku na okraji města plálo dopoledne sedm svíček. Každá z nich za jeden zmařený lidský život, který skončil během vlakového neštěstí. Hned v úvodu obřadu zazněla na památku obětí píseň Ave Maria. "Cílem mše je povzbudit v zármutku pozůstalé. Chceme se modlit za oběti a najít prostor na odpuštění pro ty, kteří neštěstí zavinili," komentoval Lobkowicz hlavní důvody uspořádání bohoslužby.
ČTĚTE TAKÉ: Inženýři věděli, že se most hnul. Policie je obvinila
V kostelních lavicích usedli převážně obyvatelé Studénky. I je katastrofa výrazně zasáhla. "Věříme, že mše přispěje je zklidnění vypjaté situace ve městě," řekla jedna z účastnic bohoslužby. Dodala, že sama celou událost vnímala velmi silně. "Když v sobotu vše utichlo a nejezdily ani vlaky, tak to bylo mnohem děsivější než ten páteční shon a zmatek," řekla.
Za České dráhy, které byly jedním i iniciátorů mše, se jí účastnil Petr Šťáhlavský z tiskového odboru. "Nebyl to nápad jen Českých drah. Měla by to být vzpomínka na oběti a určité poděkování všem, kteří se podíleli na záchranných pracích a odstraňování následků havárie," řekl před začátkem obřadu.
Biskupka Šilerová řekla, že vlakem EuroCity Comenius jezdí často za rodinou do Jihlavy. "Naposledy mě vezl den před tím velkým neštěstím. Klidně jsem v něm mohla sedět taky. Vím, objevuje se spousta kdyby. Třeba kdyby vlak neměl zpoždění," svěřila se první žena na biskupském stolci v Česku.
Nejtragičtější vlakové neštěstí za patnáct let
Nehoda ve Studénce je považována za nejtragičtější železniční neštěstí v Česku za posledních patnáct let. Mezinárodní rychlík Comenius minulý pátek dopoledne narazil ve vysoké rychlosti do ocelové konstrukce mostu, která se krátce před tím zřítila do kolejiště. Na místě zemřelo šest lidí. Sedmá oběť podlehla zraněním v nemocnici. Sedm desítek lidí utrpělo zranění, škoda se pohybuje okolo 180 milionů korun.
V souvislosti s nehodou kriminalisté obvinili z obecného ohrožení dva inženýry stavební firmy Bögl & Krýsl zodpovědné za rekonstrukci mostu. Zástupce ředitele ostravské pobočky a vedoucí projektu Oldřich Magnusek a vedoucí technického úseku Zdeněk Malý podle kriminalistů nesou za tragédii přímou odpovědnost.
Údajně už dva dny před neštěstím věděli o tom, že se na mostě objevily statické poruchy. Podle statika byl most v havarijním stavu. Obvinění měli stavbu zastavit a o všem informovat provozovatele trati. To však neudělali. Čtyřiasedmdesát hodin po objevení první závady se konstrukce zřítila.
DÁLE ČTĚTE: Stavební firma přiznala porušení smlouvy s krajem
Foto: ČTK a Karel Šanda