Svátek svatého Valentýna jako patrona zamilovaných si připomněli také aktivisté a organizace, které prosazují manželství pro homosexuální páry. Organizátoři kampaně Jsme fér! uspořádali v Praze, Brně a dalších místech republiky valentýnskou oslavu. U pražského Národního divadla i jinde bylo možné podepsat petici na podporu zákona, který by sňatky gayů a leseb umožňoval.
"Do 1. května bychom rádi získali 50 tisíc podpisů. Láska je jen jedna. My to víme. A ví to také 67 procent Češek a Čechů, kteří podle průzkumů veřejného mínění nic nenamítají proti manželství osob stejného pohlaví. My chceme, aby to slyšeli i politici a političky," uvedla mluvčí kampaně Jsme fér Klára Kubíčková.
Podle ní mohou stejnopohlavní dvojice uzavírat sňatek ve 26 státech. Do manželství mohou vstupovat homosexuálové třeba v USA, Kanadě, Francii, Belgii, Lucembursku, Nizozemsku, Portugalsku, Španělsku, Argentině, Brazílii či skandinávských státech. V Česku je od července 2006 možné uzavřít registrované partnerství.
"Hodně lidí si myslí, že partnerství je stejné jako manželství. Není," řekla Kubíčková. Registrovaní partneři a partnerky po sobě například nemohou dědit, nemají společné vlastnictví, po smrti protějšku nemají nárok na vdovský či vdovecký důchod. Nemohou také adoptovat děti.
Řada politiků úpravy zákonů, které se týkají soužití osob stejného pohlaví, odmítá. Tvrdí, že aktivisté před uzákoněním registrovaného partnerství před 12 lety slíbili, že další změny už nebudou požadovat. Podle pořadatelů kampaně Jsme fér se ale společnost vyvíjí a podmínky v ní se mění. "To je, jako by na začátku 20. století ženy dostaly volební právo a zavázaly se, že nebudou chtít nikdy studovat a řídit auto. Když odbory v roce 2006 souhlasily s výší minimální mzdy, neznamená to, že za deset let budou chtít stejnou," uvedla už dřív Adéla Horáková z Koalice za manželství, která kampaň Jsme fér pořádá.
Koalici za manželství tvoří organizace na ochranu práv leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) a lidských práv. Patří mezi ně Amnesty International, Logos ČR, Mezipatra, Prague Pride a Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD).
Pořadatelé připravili například program na náměstí Václava Havla u Národního divadla v Praze. Zařadili do něj třeba světelnou projekci na budovu nové scény.