<span>Svazek Knihař:</span> byl náměstek inspekce důvěrníkem StB?

Domácí
26. 1. 2009 06:30
Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček.
Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček.

Spis vojenské kontrarozvědky říká, že Brunclík spolupracoval s StB.Nedávno jmenovaný náměstek policejní inspekce Dušan Brunclík udával podle materiálů StB kolegy na vojně. On-line deník TÝDEN.CZ to zjistil z jeho svazku, který eviduje Ústav pro studium totalitních režimů. Brunclík spolupráci s vojenskou kontrarozvědkou, která jej vedla jako důvěrníka, popírá.

Do minulého roku o tom spisu věděli jen pracovníci Národního bezpečnostního úřadu. A taky druhý muž policejní inspekce Dušan Brunclík. Ten má z pozice náměstka kontrolního orgánu, na kterou byl povýšen teprve předminulý týden, odhalovat prohřešky svých uniformovaných podřízených.

ČTĚTE TAKÉ: Kundera v mládí udal známého, dokazuje záznam SNB

Jenže sám nyní čelí podezření, že se v minulosti zapletl s vojenskou kontrarozvědkou.
V odtajněném svazku z Archivu bezpečnostních složek totiž stojí, že Brunclík na vojně udával kolegy.

"Byl získán jako důvěrník vojenské kontrarozvědky... Na základě pohovoru byl vytvořen dobrý vztah ke složce VKR," zapsal si jeho řídící referent Dušan Kyjanka do spisu v roce 1986.

Udal, že poslouchali rádio

Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček.Estébáci vedli Brunclíka pod krycím jménem Knihař, měl totiž na starosti knihovnu vojenského útvaru. A přestože podle zápisů nepřinesl žádnou informaci, na jejímž základě by bylo zahájeno stíhání, užitečný byl.

"Na základě jeho poznatků byly provedeny dvě PVO s vojáky základní služby," stojí ve svazku.

To v překladu znamená "preventivně výchovná opatření". Vojáci udaní Knihařem tak mohli dostat například napomenutí; zápis o prohřešku proti morálce socialistického vojáka se mohl objevit i v jejich materiálech.

ČTĚTE TAKÉ: Bývalý člen StB Málek odchází od zelených i z ministerstva

Brunclík údajně „bonzoval", když někdo urážel komunisty, kolegy na vojně pak prý udal i za to, že poslouchali rozhlasovou stanici Hlas Ameriky. "Celkem bylo uskutečněno 26 schůzek. Jmenovaný se při styku jevil jako velmi dobrý důvěrník, aktivně žijící mezi příslušníky jednotky," chválil jej Kyjanka v závěrečné zprávě při odchodu Brunclíka z vojenské služby.

Krytí od NBÚ

Ministr vnitra Ivan Langer: Nejsem morální soudce.Dvaačtyřicetiletý Brunclík však spolupráci s StB popírá. Svazek vedený v letech 1986 až 1987 na jeho jméno označuje za falešný. "Nikam jsem nechodil, s nikým se nestýkal, tudíž jsem nemohl nikomu nic říkat," reagoval.

O tom, proč by si referent StB Kyjánek detaily o jeho udavačských aktivitách vymýšlel, sám přemýšlet nechce.

Společně s nadřízenými - ředitelem inspekce Zdeňkem Pelcem a ministrem vnitra Ivanem Langerem (ODS) - shodně odkazuje na prověrku, kterou získal v roce 2007 od Národně bezpečnostního úřadu.

Na jejím základě je prověřen na třetí nejvyšší stupeň: T jako tajné. "Kdyby byl ten spis pravdivý, tak bych tou prověrkou neprošel," argumentuje Brunclík.

ČTĚTE TAKÉ: Bartoš a Raninec popřeli práci pro kontrarozvědku
                        Pro kontrarozvědku jsem nepracoval, hájí se generál
                        Šéf olympioniků Jirásek je v záznamech kontrarozvědky

Věc tím považuje za vyřízenou i jeho šéf Zdeněk Pelc. "Ten spis musí být uměle vytvořený. Tím, že pan náměstek doložil prověrku, nemám o jeho minulosti žádné pochybnosti," uzavírá Pelc.

Záležitostí se nehodlá zabývat ani ministr Langer. "Nejsem morální soudce. Pan Brunclík všechny zákonné předpoklady pro výkon své funkce splňuje, má bezpečnostní prověrku na stupeň tajné a je držitelem negativního lustračního osvědčení," argumentuje Langer. 

Foto: archiv, Lucie Pařízková

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ