Kauza teplických policistů
Svědek se bojí. Proti bratrovi exministra Řebíčka nevypovídal
20.03.2012 12:34
U teplického soudu v úterý pokračoval proces Adama Řebíčka a dalších dvou policistů, kteří jsou obžalováni z braní úplatků a zneužití pravomocí. Hlavní svědek Michal Bartes, který si schůzky s Řebíčkem nahrával a posléze na případ upozornil média, odmítl vypovídat a raději si nechal dát pokutu za pohrdání soudem. Bojí se prý o život svůj i své rodiny. Soudce v roce 2010 policisty osvobodil, krajský soud ale případ do Teplic vrátil s tím, že se má dokazování provést precizněji. Další svědky teprve hledá a vyslechne je až 17. května.
Policisté Roman Majerník, Adam Řebíček a Radek Turišin pracovali u teplické hospodářské kriminálky a podle obžaloby poskytovali podnikatelům za úplatu informace a nabízeli zastavení vyšetřovaných kauz. Všem třem hrozí až pětileté tresty. Impuls k tomu dal Bartes, někdejší majitel autobazaru AutoHypo. Několik let tvrdil, že jemu a dalším podnikatelům policisté v čele s Řebíčkem nabízeli za úplatu informace a zastavení vyšetřování.
Bartese sice v úterý eskorta před soud přivedla, ale mnoho neřekl. "Vypovídat nebudu z důvodu obav o život, můj a mé rodiny," prohlásil Bartes. Soudce Milana Ference to zjevně překvapilo. "Nespecifikoval jste důvody, proč nemůžete vypovídat," opáčil po konzultaci se státním zástupcem, na nějž se Bartes odkazoval. Nakonec Bartes dostal pětitisícovou pokutu za pohrdání soudem, ale dál trval na tom, že mluvit nebude.
Dnes jednatřicetiletý Bartes je v rozporuplné situaci. Policie ho v době údajného uplácení vyšetřovala kvůli možným leasingových podvodům, založeným na nákupu ještě nedávno drahých, ale také neopravitelně nabouraných aut. Ta pak podle policie prodával nastrčeným osobám za cenu, která odpovídala nehavarovaným. Auta poté novým majitelům často někdo ukradl. Kvůli tomu dokonce státní zastupitelství na Bartese podalo několik obžalob, žádnou z nich ale zatím soud nerozhodl. Bartes rok poté médiím řekl, že z něj policisté vytáhli na úplatcích zhruba dva miliony korun. Některé schůzky si nahrával, jeden záznam má dokládat, že Řebíček dostal obálku s 200 tisíci korun.
Později a opět za přítomnosti nahrávacího zařízení to Řebíčkovi připomněl. "Ale jak se chceš nechat zprostit? Když někdo dává, je to trestný. Seš v tom taky," říká na přepisu, který se později objevil v médiích, mladší z Řebíčků.
Ten v úterý u soudu vyslýchán nebyl, ale při konfrontaci se svědkem přiznal, že podobnou částkou od Bartese skutečně dostal. "Opravdu jsem si u něj jednou převzal obálku, dával jsem u něj do komise Citroen C8. Bylo v ní asi čtvrt milionu," prohlásil Adam Řebíček. Podle svědka Libora Blažečky, který tehdy v autobazaru pracoval, podobným způsobem přes autobazar prodávali auta i ostatní obžalovaní. Že ho policisté vydírají, řekl Bartes Blažečkovi někdy začátkem roku 2008. Prý ho to nepřekvapilo. "Jsme v Teplicích, že ano...," řekl.
V roce 2010 soud všechny tři policisty viny zprostil pro nejednoznačnost důkazů. Soudce Ferenc v odůvodnění tehdy uvedl, že je vnitřně přesvědčený, že obžalovaní trestnou činnost páchali, ale chybějí pro to přesvědčivé důkazy. Rozpory byly ve výpovědích svědků a zcela průkazné podle něj nebyly ani nahrávky rozhovorů. Krajský soud ale verdikt zrušil, dokazování prý nebylo dost precizní. Teď proto musí soudce hledat nové svědky, které chce vyslechnout 17. května. Půjde zejména o bývalé zaměstnance autobazaru.
"Zda se najdou jasnější důkazy, to je v tuto chvíli otevřená věc. Hospodářská kriminalita se ale prokazuje obtížně. Když to přeženu, v tomhle jsou zlatá znásilnění nebo násilné trestné činy, u nichž se dokazuje mnohem snáz," řekl po jednání soudce Ferenc.
Adam Řebíček v současnosti působí jako finanční ředitel a místopředseda představenstva fotbalové Slavie, kterou vlastní jeho bratr Aleš. Ten byl ministrem dopravy v Topolánkově vládě, tedy v letech 2006 až 2009. V téže době začala přeměna jeho bratra z řadového policisty na byznysmena - v roce 2006 nastoupil do polostátního ČEZ, o rok později se dostal do dozorčí rady jejích dvou dceřiných firem a ještě před koncem bratrova ministerského působení přešel do státní Správy železniční dopravní cesty. Na dotazy po skončení jednání odmítl Adam Řebíček odpovídat.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.