Svérázná sekta našla domov v Česku

Domácí
16. 1. 2017 20:01
Sekta 12 kmenů bije děti a neposílá je do školy (ilustrační foto).
Sekta 12 kmenů bije děti a neposílá je do školy (ilustrační foto).

Jsou to prý náboženští fanatici, kteří bijí své děti a neposílají je do školy. Křesťané z hnutí Dvanáct kmenů se kvůli svým zvykům museli nedávno přestěhovat z Německa do Česka. Novým sousedům ve vesnici nedaleko Kladna zatím komunita nevadí.

Žádné hračky, sladkosti a sledování televize, místo toho výprask několikrát denně. Německá média vykreslila hnutí Dvanáct kmenů téměř jako zavrženíhodnou sektu. Jak ale žijí ve skutečnosti?

"Nezlobte se, jste na soukromém pozemku," vykazuje nás Aleš Heuler slušně, ale důrazně za hranici statku s názvem Uchované semínko v Mšeckých Žehrovicích nedaleko Kladna. ještě jsme ale stihli zahlédnout nově zbudovaný hospodářský dvůr, který i v novoroční plískanici působil upraveně. Na víc nebyl čas. "Chápu to tak, že je po Novém roce, novináři nemají o čem psát a zaměřili se na nás. Jak by se vám líbilo, kdyby vám den co den někdo lezl do rodiny," stěžuje si klidným hlasem Heuler na pozornost, kterou vyvolala zpráva z médií o tom, že se Dvanáct kmenů nadobro přestěhovalo do Česka.

Pozornost médií není členům Dvanácti kmenů příjemná. Pravidla pro život v komunitě jim nedoporučují vystupovat na veřejnosti a v politice. Zvládnou to místo nich jejich sousedé z Mšeckých Žehrovic. "Chodím k nim občas nakupovat zeleninu, pozvali mě na dožínky. Jsou velmi milí," říká důchodkyně Ladislava Nová.

Starostce obce Romaně Metelkové vyzvání telefon už od začátku ledna. Novináři chtějí vědět podrobnosti o Dvanácti kmenech. Nejdřív se o nich bavit nechce, pak ale svolí k rozhovoru "Určitě mají své problémy, ale já je s nimi nemusím řešit," říká TÝDNU starostka. "Jejich děti vypadají spokojeně a šťastně. Žije tu jedna romská rodina, s níž mám já a sociálka víc problémů než se čtyřiceti lidmi z Dvanácti kmenů. Kdyby byli všichni lidé takoví jako oni, žilo by se tu lépe," dodává.

Lidé z Mšeckých Žehrovic popisují Dvanáct kmenů úplně jinak než německá média, v jejichž centru pozornosti se náboženská skupina ocitla před třemi lety. Tehdy úřady jejím členům odebraly 40 dětí. Lidem z komunity začalo být jasné, že v Německu nemají budoucnost. Zatímco vedli s úřady spory o své potomky, chystali se na velké stěhování. Zdá se, že v Česku opravdu našli prostředí, které je k jejich stylu života tolerantnější.

Buď ticho a seď!

Pověst Dvanácti kmenů pokazila především svědectví jejich bývalých členů. Rituály společenství asi nejpodrobněji popsal Robert Pleyer v knize Der Satan schläft nie (Satan nikdy nespí). Dnes sedmačtyřicetiletý muž žil v komunitě dvacet let, vystoupil z ní v roce 2011. Předtím byl zodpovědný za vyučování dětí, které se neodehrává ve veřejných školách, ale zásadně uvnitř komunity. Jeho slovo mělo váhu. Patřil do rady, která řídí každodenní život skupiny.

Svou dceru Asarah začal podle pravidel společenství formovat už v jejích osmi měsících. Posadil si ji na klín, pevně ji chytil za ruce a přikázal: "Buď ticho a seď klidně!" Když se dívka vzpírala, sevření ještě zesílil. Snažila se bránit, křičela, ale neměla šanci. Mučení trvalo hodinu a půl. "Asarah jsem porazil, vnitřně jsem ji zlomil," napsal ve své knize.

Kromě svých vlastních čtyř dětí trestal i žáky ve škole. Komunita má pro výprask pevná pravidla. Německá veřejnost se s nimi seznámila v roce 2013 a způsobilo to velký skandál. Do bývalého kláštera v bavorském Klosterzimmernu, kde skupina sídlila, tehdy pronikl reportér televize RTL Wolfram Kuhnigk a nainstaloval tam skryté kamery. Ze záběrů bylo patrné, jak dospělí odvádějí děti do sklepa, pak se ozývá pláč. Občas je vidět přímo způsob trestání: děti dostávají na holý zadek nebo přes ruce rány pružným proutkem. Po odvysílání reportáže následovala razie úřadů proti Dvanácti kmenům a odebrání dětí.

Učitel Pleyer nesl násilí na dětech těžko, po exekuci často plakal, ale "sestry a bratři" ho přemlouvali, aby v tom pokračoval. Tlak skupiny byl velký a Pleyer dlouho nebyl schopen vzdorovat. Vlastně ani nemohl. Děti hrají v životě společenství zásadní roli. Věřící mají za úkol vychovat je tak, aby byli připraveni na příchod Mesiáše.

CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ