Srpen 1968
Světový tisk připomíná okupaci Československa. Cituje svědky
19.08.2018 15:53
Světová média dál průběžně vydávají materiály věnované nadcházejícímu 50. výročí událostí srpna 1968 v někdejším Československu. Německé, rakouské, britské i francouzské noviny přinášejí vzpomínky svědků i vojáků, kteří se zúčastnili tehdejší invaze vojsk některých zemí Varšavské smlouvy do ČSSR. Agentura AP otiskla rozhovor s fotoreportérem Josefem Koudelkou.
Britský deník The Guardian představuje fotografie, příběh a postřehy fotoreportéra Milana Linharta, jehož snímky ležely 43 let v zapomnění. Cituje však také další osobnosti včetně například bývalého českého ministra zahraničí Jana Kavana.
"Jedním z problémů je, že události let 1938 a 1968 se udály během krátké doby a obě vyústily ve velkou demoralizaci národa," soudí někdejší diplomat, který byl během takzvaného pražského jara jedním ze studentských vůdců.
Britský list také zdůrazňuje, že se v České republice spekuluje o tom, jak si výročí připomenou dva nejmocnější politici v zemi, premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman.
Agentura AFP vydala mimo jiné reportáž ze středočeské obce Davle, kde muselo být kvůli osudovým událostem srpna 1968 přerušeno natáčení amerického válečného filmu Most u Remagenu.
"Chlapci v (sovětských) tancích byli zmatení, když před sebou náhle spatřili 'německou armádu'. Bylo zahájeno vyjednávání, které trvalo několik hodin," řekla AFP Květoslava Dufková, která byla tehdy jako čtrnáctiletá členkou komparzu.
AFP přináší i svědectví pamětníků z Bulharska, které bylo jednou ze zemí Varšavského paktu, jež do ČSSR vyslala své vojáky. "Bylo to politické rozhodnutí: bylo nepředstavitelné nechat Československo jít," tvrdí 80letý Lubčo Banov, který v srpnu 1968 velel rotě pověřené ostrahou letiště v pražské Ruzyni. "Jako vojáci jsme splnili svou povinnost, aniž bychom stříleli na civilisty," cituje AFP bývalého vojáka.
Se čtenáři rakouského deníku Kurier se o své zkušenosti podělila jeho spolupracovnice, československá emigrantka Jana Patschová. "Pražské jaro a jeho porážka jsou více než jen epizodou dějin. Následky trvají dodnes. Vynucené přizpůsobování v době 'normalizace' poškodilo morální páteř společnosti," napsala Patschová.
O výpovědi svědků opírají své příspěvky také německá média. Regionální deník Märkische Allgemeine hovořil například s rockerem, tehdy sedmnáctiletým Východoberlíňanem Tonim Krahlem, který se v roce 1968 účastnil demonstrací na Václavském náměstí.
Agentura AP přinesla rozhovor se světoznámým českým fotoreportérem Josefem Koudelkou, který před 50 lety svým fotoaparátem pořídil slavnou sérii snímků z pražských ulic. "Příležitost pořídit tolik fotografií mi umožnila udělat něco, o čem jsem si nikdy nepomyslel, že bych dokázal," řekl osmdesátiletý fotograf. "A myslím, že většina lidí v Československu, kteří mě znali jako fotografa, ani nepomysleli, že bych dělal něco takového," dodal Koudelka.
Potlačení pražského jara označil za tragédii. "Ale děly se tehdy i zázraky," poznamenal Koudelka. "Pro mě byl jedním z největších zázraků, a to se dělo při významných událostech i jinde, že lidé jsou schopni se přes noc úplně změnit," poukázal na skutečnost, že v reakci na invazi se národ sjednotil.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.