Ohledně pátku třináctého se traduje mnoho pověr a fám. Málokdo ale ví, že se tento nešťastný den zakládá na skutečných historických událostech. Od biblického příběhu až po tragický konec řádu templářů. Informaci uvedl server independent.co.uk.
Symbolická třináctka se především objevuje v souvislosti s poslední večeří Páně: na Zelený čtvrtek se jí zúčastnilo přesně třináct osob, Ježíš Kristus a dvanáct apoštolů. Den poté na Velký pátek Ježíše ukřižovali římští vojáci. Číslo 13 je tedy spojeno především se zrádcem Jidášem Iškariotským, který se této večeře také zúčastnil a Ježíše potom udal vojákům. Třináctka je považována za nedokonalou, protože bez Jidáše zůstává dvanáct apoštolů - stejně jako je měsíců v roce.
Pátek třináctého by mohl souviset i s křesťanským rytířským řádem templářů. Stovky členů řádu nechal v pátek 13. října 1307 zatknout francouzský král Filip IV. Král nebyl spokojený s tím, že řád nepodléhal světské moci, nýbrž přímo papeži. Templáře proto obvinil z kacířství a magie, zabavil jim jejich rozsáhlý majetek a některé nechal upálit. Sami templáři považovali pátek třináctého za nešťastný a řád už nebyl nikdy obnoven.
V roce 2018 nás čekají dva pátky třináctého: právě dnes a pak v červenci. Mezi nejznámější pověry na tento den patří černá kočka přecházející cestu, rozbité zrcadlo nebo roztažený deštník v domě - to vše prý přináší neštěstí.