Kauza "trafik"
Tluchoř chce odškodnění. Policie mu nevrátila počítač
22.10.2013 06:17 Původní zpráva
Exposlanec ODS Petr Tluchoř bude po státu požadovat finanční satisfakci za nezákonné trestní stíhání a pobyt ve vazbě. Jen za ni by podle verdiktu Nejvyššího soudu z loňského ledna mohl dostat až 50 tisíc korun. Ve svém nároku zohlední i další policejní šikanu. "Klientovi nebyly vydány zabavené věci," sdělil on-line deníku TÝDEN.CZ Tluchořův právní zástupce Marek Nespala.
Jak uvedl, jde o výpočetní techniku a nosiče datových informací. Policie je Tluchořovi odmítla vydat. "Bylo nám řečeno, že trestní řízení pokračuje a že by věci mohli ještě potřebovat," uvedl advokát Marek Nespala s tím, že jde o protizákonný krok. Orgány činné v trestním řízení na něco takového nemají právo, jelikož bývalý poslanec ODS není již v postavení obviněného.
Tluchořovo trestní stíhání - stejně jako stíhání jeho někdejších kolegů z řad poslanců ODS Marka Šnajdra a Ivana Fuksy - za dohody o rezignaci výměnou za "trafiky" bylo zastaveno na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu z 16. července. Všichni tři strávili měsíc ve vazbě.
Advokát Marek Nespala konstatoval, že rozhodně budou požadovat finanční satisfakci. "Každému, co jeho jest. Trestní stíhání bylo nezákonné, což potvrdil Nejvyšší soud," uvedl s tím, že "rozsah a formu požadované náhrady" ještě zváží. "Vznikla škoda, není důvod ji neuplatnit. Výše požadované částky se teprve uvidí."
Právník se domnívá, že stát, respektive ministerstvo spravedlnosti nebude činit velké problémy. "S ohledem na transparentnost toho, co se stalo, bude ministerstvo spravedlnosti ochotno k jednání, aby nedošlo k další ostudě," míní Marek Nespala. Jak podotkl, nevydání zabavené techniky "nebude pro výši náhrady zanedbatelné".
Exposlanci Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a někdejší ministr zemědělství Ivan Fuksa byli usnesením ze dne 13. června 2013 obviněni ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby ve spolupachatelství se sazbou od šesti měsíců do tří let odnětí svobody. Tluchoř a Šnajdr si krom toho vyslechli ještě obvinění z přijetí úplatku, na což zákon pamatuje sazbou přísnější - od dvou do osmi let vězení.
Podle mínění detektivů protikorupčního útvaru, které tehdy posvětil a záhy bránil i vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan, se trojice prý dopustila oněch skutků v blíže nezjištěné době od počátku října 2012 do zadržení. Jak se píše ve zmíněném usnesení, "ve společném úmyslu opatřit sobě neoprávněný prospěch spočívající v tom, že v souvislosti se vzdáním se mandátu poslance a tím vytvoření reálné možnosti pro předsedu vlády Petra Nečase, že bude schválen vládní návrh zákona o změně daňových, pojistných a dalších zákonů v souvislosti se snižováním schodků veřejných rozpočtů, s nímž vláda spojila žádost o vyslovení důvěry, získají členství v orgánech - představenstvu a dozorčí radě - a případně i v managementu společností, v nichž je majoritním akcionářem Česká republika".
Nejvyšší soud jejich stíhání zastavil s tím, že k jeho zahájení orgány činné v trestním řízení potřebovaly souhlas sněmovny, jelikož všichni byli chráněni poslaneckou imunitou. A navíc soud došel k závěru, že poslance nelze stíhat "za projev učiněný ve sněmovně".
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.